Česká měna na devizovém trhu včera opět prolomila hladinu třiceti korun za jedno euro. Krátce po deváté hodině ranní se za jednotku měny eurozóny platilo pouze 29,96 korun. Vůči dolaru byla koruna stabilní a obchodovala se zhruba na úrovni 23,02, uvedla ČTK.
Podle agentury Bloomberg se koruna k euru "vyšplhala" k dvaapůlletému maximu zejména díky spekulaci trhů, že prosincové údaje o českém exportu, jež mají být zveřejněny dnes, prokážou, že silná měna neohrožuje poptávku po tuzemském zboží v zahraničí. Agentura dodává, že vývozy vystoupaly v listopadu loňského roku k rekordním hodnotám a vláda na základě toho "přepsala" svůj odhad ekonomického růstu Česka pro letošní rok z dosavadních 3,6 procenta na "lépe vypadajících" 3,8 procenta.
"Zpevněná koruna zatím není rizikem pro vývozce," uklidňuje české exportéry Tania Kotsosová, analytička u RBC Capital Markets v Londýně. "Očekáváme, že vývozy meziročně dále vzrostou," doplňuje.
Podle dealera Komerční banky, Davida Poupěte, jehož citovala ČTK, stojí za zhodnocením tuzemské měny na nejvyšší úroveň od září 2002 pozitivní nálada v celém středoevropském regionu.

Posilují i další měny
Mluvit o tom mohou zejména Poláci. Polský zlotý byl totiž v uplynulých dvanácti měsících vůči euru nejvíce posilující měnou na světě, napsala agentura Bloomberg. Včera zlotý "poskočil" k dvouletému rekordu po oznámení polského ministra financí Jerzyho Hausnera. Ten na tiskové konferenci v Gdaňsku uvedl, že zlotý může posilovat i nadále. Varoval také, že zhodnocení může podlomit ekonomický růst.
"Překvapením je, že se Hausner obává síly zlotého a přitom stále očekává, že měna apreciuje," konstatovala Kotsosová. "Ukazuje se, že vláda s centrální bankou mohou zřejmě jen stěží zabránit posilování měny a vyloučit intervence polské cedulové banky," dodala.
Vůči euru posílil zlotý včera odpoledne téměř o jedno procento na kurs 3,9767 jednotek ze euro.

Slovensko intervenovalo
Ve srovnání s evropskou jednotnou měnou získává též slovenská koruna. A to tak výrazně, že bankovní rada Národní banky Slovenska (NBS) byla včera nucena opět intervenovat."Tempo apreciace měny nejde ruku v ruce s ekonomickými fundamenty," zdůvodnil to mluvčí NBS Igor Barát.
Podle agentury ČTK začala slovenská centrální banka včera před polednem nakupovat devizy s cílem oslabit zpevňující korunu. Zásah byl "vyprovokován" hlavně rekordním výstupem měny na kurs 38,00 za euro. Zásah centrální banky korunu "poslal k zemi", k 38,20 za jednotku měny eurozóny. Ale jen na krátkou dobu.
Již po sedmnácté hodině ČTK zveřejnila zprávu, dle níž slovenská koruna oslabila pouze krátkodobě a opět se ocitla nedaleko historických maxim při porovnání s eurem.
"Měna se postupně vrátila na 38,02 slovenských korun za euro," shrnul pro ČTK rušný obchodní den dealer banky Slovenská sporite3/4ňa Vladimír Gajdoš. "Očekáváme nové testování úrovně 38,00 korun za euro a pravděpodobně by národní banka mohla opět intervenovat," soudí dále analytik. Vládní představitelé hodlají dalšímu zhodnocení zabránit stůj co stůj.
"Pokud zhodnocování bude pokračovat, bude to mít negativní dopad na konkurenceschopnost v některých odvětvích," uvedl totiž Ivan Mikloš, ministr financí u našich východních sousedů.
Vzhledem k euru též roste maďarský forint. Včera k večeru stálo jedno euro 244,3344 forintů.
Zatímco maďarští devizoví obchodníci se radují, jejich "dluhopisoví kolegové" teskní. Výnosy z obligací se propadají v reakci na spekulace, dle kterých maďarská centrální banka na svém nadcházejícím únorovém zasedání pravděpodobně redukuje klíčové úrokové sazby.

050204-26 ()