O tom, jak vypadá třípilířový důchodový systém, by v tuto chvíli už mohlo vyprávět 211 tisíc občanů Slovenské republiky. Právě tolik se jich od letošního nového roku aktivně zapojilo do největší změny důchodového systému, k jaké se zatím Slovensko (a de facto vůbec kterýkoli stát střední a východní Evropy) odhodlal.

Mezi těmi, kdo se nově soukromě připojišťují, přibyl čerstvě i ministr práce, sociálních věcí a rodiny 1/4udovít Kánik.

Kampaň na podporu důchodového systému budoucnosti je v plném proudu. Billboardy, opěvující jistotu ve stáří, je možné vidět doslova na každém kroku. Reklamy v televizi jsou plné přesvědčování, proč se "upsat" novince a "nevěřit" jen státu.

Nynější studenti, které vstup na trh práce teprve čeká, musejí povinně odvádět z 18procentní sazby na důchodové pojištění devět procent do některého ze specializovaných důchodových správcovských společností (DSS, viz box). Ti, kteří už pracují, si mohou vybrat, zda budou postupovat stejně, nebo zda se spokojí se státním pilířem.

Revoluce však nespočívá pouze v zavedení druhého pilíře. Významné změny prodělá i pilíř první.

Ten zůstává i nadále dávkově definovaný, ale výše důchodu bude více závislá na počtu odpracovaných let a na sumě, kterou dotyčný do systému odvedl. Míra přerozdělování se značně zmenší - bohatší budou mít podstatně větší důchod než doposud, chudší zase menší. K "rozevírání nůžek" přispěje i to, že stát přestal platit důchodové pojištění za nezaměstnané.

Současných důchodců se změny nedotknou, ba naopak: vláda jim dokonce zvýšila indexaci důchodů.

Technicky reformu zajišťuje Slovenská pojisťovňa, která prodělala výrazné organizační změny. Nadále bude vybírat a spravovat veškeré finanční prostředky: ty, které jsou vyčleněny pro druhý pilíř, dále rozesílá nově zřízeným DSS.

Každá DSS by měla do konce června 2006 získat minimálně 50 tisíc klientů. Pokud ne, přijde o licenci a klienti budou převedeni do jiné DSS. Tu vybere pro spořitele Úřad pro finanční trh, který bude mít také právo kontrolovat hospodaření jednotlivých DSS a hlídat, aby některá z nich "nevybočila" z řady.

Slabinou reformy je malá podpora ze strany opozičních politiků, která je důležitá pro dlouhodobou stabilitu systému. Předák opoziční strany Smer Robert Fico se nechal slyšet, že by chtěl změnit poměr sil mezi prvním a druhým pilíře - ve prospěch průběžného.

Jenže tyto změny, které by nastaly, pokud by se opozice chopila v budoucnu moci, by měly podle Dušana Doliaka ze slovenské Credit Suisse na hospodaření DSS smrtící účinky. Ekonom zjistil, že po celý tento týden probíhala intenzivní jednání mezi zástupci Credit Suisse a stranou Smer, jejichž cílem mělo být vyjasnění postojů k aktuální podobě reformy.

Výhledovým problémem budou také deficity veřejných financí, na kterých se nový systém nutně podepíše. Tyto schodky budou kulminovat v letech 2020-2030.

Oficiální představy vlády, jak se vyrovnat s budoucím deficitem po vyschnutí získaných privatizační příjmů, je tvorba rozpočtových přebytků. Jak na to, o tom kabinet nemluví.

Minusem fondových systémů jsou často vysoké poplatky, které musejí klienti platit finančním institucím. Slovenský zákon zakotvuje maximální výši těchto úhrad na jedné z nejnižších úrovní na světě. Odměna za měsíc správy jmění na důchodovém účtu nesmí přesáhnout 0,08 % (později 0,07 %) průměrného měsíčního majetku v daném fondu.

Za vedení účtu smějí DSS naúčtovat svým zákazníkům maximálně jedno procento z měsíční sumy odvedených příspěvků.

Zda nízké poplatky přežijí, o tom někteří ekonomové pochybují. Jan Mládek, ekonomický poradce premiéra Grosse, soudí, že DSS mohou vytvořit silnou zájmovou skupinu a přimět politiky, aby sazby zvýšili.

Vybrané peníze mohou DSS investovat, za jejich podnikatelská rizika však stát neručí. Státní garance se vztahuje pouze na případy porušení zákona - například na situaci, kdy by DSS svěřené peníze zpronevěřil.


Správci důchodových vkladů na Slovensku

Společnost Vlastník

Aegon, d. s. s. nizozemský pojišťovací koncern Aegon Levenverzekering

Allianz - Slovenská, d. s. s. Allianz - Slovenská pojišťovna

Sympatia - Pohoda, d. s. s. izraelsko-nizozemský kapitál: zakladatel je První slovenská investiční skupina,

Vzájemná životní pojišťovna Sympatiam Investiční a důchodová společnost,

V Brokers a Pro partners

ČSOB, d. s. s. belgický kapitál KBC

ING, d. s. s. nizozemská finanční skupina

Credit Suisse Life & Pensions, d. s. s. švýcarská finanční společnost Winterthur Life

Prvá dôchodová sporitelna, d. s. s. Prvá stavebná sporitelna

VÚB Generali, d. s. s. zakladatel je slovenská Všeobecná úvěrová banka a Generali Pojišťovna