Rok 2004 byl pro většinu akciových trhů obdobím růstu. Radovat se mohou především investoři, kteří vsadili na domácí akcie. Hlavní indikátory pražské burzy posílily o více než padesát procent Skromnější zhodnocení nabídly vyspělé zahraniční trhy s přírůstky nepřesahujícími deset procent.

Vývoj v Česku a USA
České akcie profitovaly ze zájmu institucionálních investorů o region střední Evropy. Vstup zemí do struktury EU zvýšil hodnocení z pohledu bezpečnosti a vhodnosti investic (odpadla riziková prémie). Pokračovala takzvaná konvergenční hra spočívající v porovnávání fundamentů společností přistupujících zemí se zahraničními tituly. Investory lákala větší dynamika růstu českého hospodářství oproti západním ekonomikám. Některým společnostem pomohl zákon o odkupech v případě privatizace majority státního podílu. Akciové fondy orientující se na region tak zaznamenaly největší příliv nových peněz od roku 1997.
Příčinu vývoje na trzích lze vysvětlit na příkladu USA. Americké hospodářství vstoupilo po akcelerující fázi v roce 2003 do fáze expanze (zpomalení růstu HDP). Firemní korporace zaznamenaly pokles tempa růstu zisků. Druhá polovina roku 2003 byla vrcholem takzvaného profit cyklu. Ještě v prvním pololetí letošního roku přesahovaly meziroční přírůstky dvacet procent, třetí čtvrtletí přineslo růst o 16,8 procenta a očekávání pro poslední měsíce dosahují 14,9 procenta.
Skončilo období rekordně nízkých úrokových sazeb. Zatímco na začátku roku byla úroveň na jednom procentu, po posledním zvýšení se nachází na 2,25 procenta. Drahá ropa, oslabující dolar a hrozba terorismu byly další faktory ovlivňující investory. Akciové indexy tak po většinu roku postrádaly růstový trend a pohybovaly se v "rading range market" (index Dow Jones byl uzamčen v mantinelu 9800 - 10 600 bodů). Změna situace k lepšímu nastala v posledních týdnech. Prezidentské volby odstranily politickou nejistotu, oslabující ceny ropy společně se sezónními faktory poslaly hlavní indexy na letošní maxima.

Výhled pro tuzemské akcie
Existují důvody proč by české akcie měly nadále zůstat v přízni zahraničních investorů. Většina domácích titulů je stále fundamentálně levnější než srovnatelné společnosti v západní Evropě. Česká ekonomika bude nabízet rychlejší tempo růstu. Na druhou stranu - dva roky výrazného zhodnocení akciových indexů dávají prostor pro realizace zisků. Podle mého názoru je korekce indexu o deset procent v průběhu roku velmi pravděpodobná. Diskont mezi oceněním českých titulů a srovnatelnými západními společnostmi se snižuje, ale jeho vyrovnání očekáváme až po vstupu země do EMU.
Z hlediska výkonnosti zažila pražská burza výjimečný rok, který se nebude opakovat. V dalších měsících přeřadí na nižší rychlostní stupeň. Investorům doporučujeme zaměřit pozornost na tituly, které dále nabízejí "konvergenční mezeru" jako Unipetrol, Český Telecom.

Vyšší úrokové sazby
Trend rostoucích úrokových sazeb a snižující se dynamika meziročního růstu zisků společností budou v USA v příštích měsících pokračovat. V tom mají investoři jasno. Otázkou zůstává míra jejich zvýšení respektive snížení. Hladina úrokových sazeb v USA by za dvanáct měsíců mohla činit 3,5 procenta. V prvním čtvrtletí 2005 by růst zisků společností z indexu S&P500 měl dosáhnout pouze 8,1 procenta. Za faktory, které mohou výrazně zasáhnout do zmíněných očekávání lze považovat ropu a dolar. Negativně by působily ceny ropy nad padesát dolarů za barel. ¨
Dramatické oslabování dolaru by přimělo centrálnímu banku USA k razantnějšímu zvýšení sazeb za účelem udržení cenové stability. Vyšší sazby a vyšší ceny energií by tak dále snížily výdaje spotřebitelů a zisky firem. Snížené fiskální výdaje, vyšší daně, pokles cen nemovitostí by jen situaci zhoršily. Tomuto negativnímu scénáři dávám jen dvacetiprocentní pravděpodobnost.

Akcie čeká klidný rok
Pokud se zmíněné rizikové faktory neprojeví, lze naopak čekat poměrně klidný rok pro akciové trhy. Ten bude doprovázen stabilním růstem americké ekonomiky (růst HDP 3,8 procenta), úrokovými sazbami na příznivých hladinách, zisky společností zachovají svou dynamiku nad deset procent a firmy zvýší své kapitálové investice.
Kladnému vývoji na trzích v tomto roce nahrává současné ocenění trhu. Odhadované P/E indexu S&P 500 pro rok 2005 se v současné době nachází na 17,8. V historickém kontextu se průměrné hodnoty sice pohybují na 15, ale vzhledem ke stále nízkým úrokovým sazbám jde o zajímavé úrovně, které hovoří pro akciové investice. To by měla podporovat další historická zkušenost, která hovoří o průměrné délce býčího trhu (797 obchodních dní).
Za začátek současného trendu přitom považuji podzim 2002, takže statistika hovoří pro růstový trend až do posledního kvartálu 2005. Ze sektorů preferuji energetické společnosti, biotechnologie a zajímavé budou akcie s nadprůměrným dividendovým výnosem.
Autor je makléřem Fio, burzovní společnosti

050103-25a ()