Evropské akciové trhy se letos podle odborníků ukázaly "v dobré formě". Zatímco americký index S&P 500 od ledna do poloviny prosince stoupl jenom nepatrně (podle propočtu na bázi eura), pak londýnský FTSE 100 zaznamenal vzestup o 7,9 procenta a frankfurtský DAX o šest procent.
Četné akciové indexy na starém kontinentě se během letošního roku přehouply přes svá historická maxima, nebo se k nim alespoň přiblížily. To ale neznamená, že se dařilo všem titulům, upozorňuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Například v rámci indexu DAX zklamaly automobilové tituly a také akcie finančních obrů Münchener Rück či Allianz, jejichž akcie si v kursech odepsaly šest, respektive čtyři procenta. V mnohem širším indexu Stoxx 600, jenž zahrnuje podílové listy firem z eurozóny, Británie, Švédska a Švýcarska, akcionáře nejvíce potěšily tituly ze sektoru veřejných služeb - neboli "utilit" - stavebnictví a finančního sektoru. Ty se dočkaly průměrného zhodnocení kolem dvaceti procent. Letošní poměrně prudké zdražení ropy pak přispělo k růstu kursů akcií energetických společností, jejichž držitelé se mohli radovat až z dvanáctiprocentních zisků. Pesimistické období naopak prožili akcionáři technologických společností.
Jaké jsou vyhlídky pro právě přicházející rok? V roce 2005 by se frankfurtské burze mělo mezi evropskými akciovými trhy dařit nejlépe, neboť v Německu nyní rostou firemní zisky jako v málokteré zemi, napsal list Handelsblatt. "Tvrdé tažení proti nákladům vede k tomu, že národohospodářská míra zisku, která je v Německu nejvyšší za posledních třicet let, v příštím roce dále poroste," komentoval na jeho stránkách Carsten Klude z banky M. M. Warburg.
Podle něj si lze burzovní index, jehož aktuální hodnota činí 4252 bodů, představit v roce 2005 v rozmezí 4600 až 4900 bodů.

041227-20b.jpg ()
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru