Boj o burzu v Londýně graduje

Boj mezi akciovými trhy v Evropě se přiostřuje. Nizozemský Euronext NV se s Deutsche Börse AG přetahuje o "skvost" mezi evropskými burzami, britskou London Stock Exchange (LSE), jejíž tradice sahá až k počátkům osmnáctého století a která stála "u kolébky" anglického kapitalismu.
"Přetahovaná" londýnské burze prospívá, kursy obchodovaných cenných papírů rostou. Včera dopoledne - po zveřejnění zájmu Euronextu o "fúzi" - si dle agentury Bloomberg akcie v souhrnu připsaly 4,3 procenta a průměrná cena podílových listů, které jsou směňovány na ústřední britské burze, dosáhla k 580 pencím. Deutsche Börse navíc dle analytiků nenechá nabídku Euronextu "ležet ladem" a bude pokračovat v další licitaci ve "vyšších patrech".
Případná akvizice britského akciového trhu bude pro šťastnějšího burzovního operátora znamenat značnou konkurenční výhodu. LSE je navíc skutečnou "perlou" mezi evropskými akciovými trhy, neboť jsou zde kótovány vysoce kapitalizované společnosti jako BP Plc či HSBC Holdings Plc.
"Deutsche Börse se s tímto stavem nespokojí. Rychle přebije současnou nabídku Euronextu," míní Ulf Moritzen, fondový manažer u hamburské firmy Nordinvest. Společnosti, jejichž podílové listy jsou upsány na hlavním akciovém trhu zemí eurozóny, jsou v souhrnu oceňované na 2,7 biliónu dolarů, zatímco ty, jež jsou obchodovány na burzách, které operuje firma Euronext ve čtyřech zemích eurozóny, jsou trhem celkově ohodnoceny na 2,1 biliónu dolarů.
Mezi burzovními hráči Evropy panuje silná rivalita. Potvrzuje to skutečnost, že poté, co Deutsche Börse a LSE přišly s možností obchodování na amsterodamské burze, již spravuje Euronext, byla nizozemská společnost nucena redukovat poplatky. Jean-Francois Theodore, šéf Euronextu, v červnu 2004 prohlásil, že jeho společnost nabídne ještě před koncem roku obchodování v rámci benchmarku FTSE 100 londýnské burzy.
"Pokud se sloučí Deutsche Börse s LSE, bude to pro Euronext smrtící kombinace," prohlásil Frederic Leguay, manažer u AXA Investment Managers. "Musíte být větší a větší - ten, komu se více podaří snížit náklady, se bude smát jako poslední," dodává. Podle Thomase Nagtegaala, analytika u Rabo Securities NV, má právě německá společnost "hlubší kapsy". Může za LSE nabídnout i tři miliardy eur, zatímco Euronext ne více než 2,3 miliardy eur.
O LSE usiluje také Euronext, str. 13

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru