Koruna bude korigovat, míní ekonomové

Česká koruna včera navzdory poklesu měn v okolních státech pokračovala v posilování. Vůči euru posunula dvouleté maximum o pět haléřů až na 30,69 korun za jednotku měny eurozóny, řekl ČTK ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. K dolaru zvýraznila své historické maximum na 22,79 korun za jednotku americké měny.
Podle agentury Bloomberg stojí za posilováním měny stále spekulace o způsobu prodeje nadpolovičního státního podílu v Českém Telecomu, které roztáčí "poptávkovou spirálu" po domácí měně. Posilování koruny je již podle ekonomů přehnané, a v dalších dnech proto předpovídají korekci.
Také členka bankovní rady České národní banky Michaela Erbenová na úvod týdne řekla, že nevidí důvod pro prudké posilování koruny.
V pondělním rozhovoru, jenž byl zveřejněn na serveru Patria Online, uvedla, že ČNB bude s vládou spolupracovat na minimalizaci dopadů privatizace na kurs koruny. Dodala však, že "bude obtížné zcela vliv eliminovat".
"Zdá se, že trh se rozhoduje nezávisle na tom, co říká centrální banka. Prodej telekomu bude mít na korunu nezanedbatelný - apreciační - vliv," podotýká Lars Christensen, měnový stratég u kodaňské Danske Bank S/A.
Impulsem pro oslabení měny by podle ČTK mohla být důležitá data týkající se nezaměstnanosti, inflace i růstu hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí, která ve druhé polovině týdne zveřejní statistický úřad. Analytici v průměru očekávají růst HDP o 3,9 procenta, původní značný optimismus se však poslední dobou spíše mírní.
Také u silného eura očekávají ekonomové korekci. V poslední době se množí kritické hlasy z Evropy i Japonska, že euro je již vůči americké měně příliš silné, uvedl Vejmělek. Podle ekonomky Next Finance, Markéty Šichtařové, by však koruna vůči dolaru mohla posílit až na 22,60 za dolar. Trhy totiž spekulují, že Evropská centrální banka nepřistoupí k intervencím na podporu americké měna a ta pak bude pokračovat v pádu.