Česká koruna si zachová i v tomto týdnu trend posledních dnů a bude vůči euru dále posilovat. Spíše než dění kolem Českého Telecomu bude mít podíl na jejím zhodnocení pozitivní vývoj ve středoevropském regionu.
Podle posledních zpráv by vláda měla oznámit způsob prodeje Českého Telecomu 1. prosince. Jak uvedla Helena Horská, analytička Raiffeisen Bank, očekávají obchodníci , že při prodeji přes kapitálový trh se výrazně zvýší poptávka po české měně, v níž bude muset zahraniční investor splatit pohledávku vládě. Trh nicméně podle Horské své spekulace ohledně privatizace Telecomu již do hodnot kursu zahrnul. "Spíše než díky prodeji telekomu posiluje koruna z důvodu pozitivního vývoje ve středoevropském regionu," uvedla.

ČNB nebude zasahovat
Horská se nedomnívá, že Česká národní banka bude v této fázi dopady posilování koruny nějak tlumit. "Na setkání s novináři zřejmě bankovní radní oznámí, že celou věc pečlivě sledují a vyhodnocují všechny signály, avšak ke konkrétním krokům vůči posilující koruně zatím nedojde," shrnuje Horská.
"Spíš půjde o konstatování, že posílení koruny zpřísňuje měnové podmínky a odsouvá do budoucna nutnost zvyšování úrokových sazeb," potvrdil Pavel Sobíšek, hlavní ekonom HVB Bank. Úrokové sazby tak i z důvodu silné koruny pravděpodobně "přežijí" čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB na své dosavadní výši 2,50 procenta, kde jsou od konce srpna a měly by tam vydržet několik měsíců.
Rovněž Kamil Janáček z Komerční banky se domnívá, že ČNB zůstane ve věci posilování koruny maximálně v rovině slovní intervence. Do konce roku očekává mírné posílení koruny, jež bude podpořeno pozitivními makroekonomickými výsledky. "Trh očekává pozitivní data například ohledně růstu českého hrubého domácího produktu," prohlásil ekonom. Zároveň ale dodal, že trh optimistický výhled již z větší části zahrnul do svých anticipací a kurs jím nebude dalece ovlivněn. V závěru roku se dle Janáčka bude euro prodávat za 31,00 až 31,50 koruny.

Region je na tom dobře
Analytici se shodují, že středoevropskému regionu se v současné době daří. Na tento fakt budou do konce roku reagovat mírným posílením zdejší měny. Analytička Horská vidí jediný problém v souvislosti s maďarským forintem. Snížení úrokových sazeb, k němuž došlo včera, bude mít dle expertky na apreciaci kursu forintu vůči euru pouze krátkodobý vliv. "Dlouhodoběji převáží rozpočtové problémy a kurs do konce roku vůči euru oslabí," domnívá se Horská. Forint podle ní "uzavře" ke konci roku na hodnotě 250 forintů za euro.
Polský zlotý se koncem roku bude nacházet poblíž hladiny 4,30 zlotých za euro, míní analytička. Podle Janáčka měně nahrávají pozitivní makroekonomické vyhlídky. "Zlotý posiluje na poměrně vysoké úrovni. Domnívám se, že do konce roku dojde ještě ke korekci," uvedla Horská s poukazem, že obchodníci jsou zde nejistí ohledně vývoje úrokových sazeb.
Posílení měny vůči euru predikují experti též u našich východních sousedů. "V Národní bance Slovenska nastupuje nová bankovní rada. Trh testuje, jaká úroveň kursu jí bude vadit," tvrdí Horská. Domnívá se, že slovenská koruna do konce roku mírně posílí na úroveň zhruba 39,60 koruny za euro. Stejného názoru je i Kamil Janáček. "Trhy velmi pozitivně hodnotí dopady slovenských reforem. K něčemu takovému u nás v současnosti dojít nemůže," uzavírá.

Kursy měn středoevropských zemí vůči euru