Cena kávy arabiky v pondělí doslova vystřelila na čtyřleté maximum podpořena třemi fundamentálními faktory. Prvním významným faktem je výrazný pokles zásob kávy ve skladech registrovaných burzou New York Board of Trade. Zásoby se za dva měsíce snížily o 10 % na 4,59 milionu žoků, každý o váze 132 liber.


Americké ministerstvo zemědělství minulý týden oznámilo, že vývoz kávy z Brazílie v roce končícím v červnu dosáhne 23,6 milionu žoků, v předešlém roce to bylo 24,9 milionu. Brazilští farmáři v posledních týdnech i přes poslední růst cen brzdí prodeje především vysoce kvalitní kávy. Počítají s tím, že v blízké budoucnosti by ji mohli prodat lépe.


V první polovině sklizně totiž vydatně pršelo, což vedlo ke snížení kvality. Sklizeň v Brazílii začíná v květnu. Na trhu se předpokládá, že vysoce kvalitní kávy bude na trhu méně minimálně několik měsíců. Obchodníci již nyní sledují vývoj kvetení a tvorby plodů. Listopadové srážky jsou pro další vývoj naopak velmi potřebné. Reálnější odhad příští úrody bude možné udělat v prosinci.
Dlouhodobě se na trhu odrazí nízká úroveň investic a nedostatečná obměna kávovníků. Podle některých odhadů bude muset díky nepříznivé zimě a stáří být v hlavních pěstitelských regionech země obměněno až 30 % keřů.


Významným impulsem bylo pondělní zemětřesení v Kolumbii o síle 6,7 stupňů. Zemětřesení výrazně poškodilo silnice, čímž dojde k výraznému omezení exportu. Americké ministerstvo zemědělství přitom očekávalo, že v marketingovém roce začínajícím v říjnu dojde k růstu produkce na 11,6 milionu žoků v porovnání s 10,39 miliony před rokem. Jedná se o první vzestup po dvou letech.
Zdroj: Colosseum,a.s.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru