IEA: Ropa už dražší nebude

Ceny ropy již dosáhly vrcholu a dále neporostou. Příčinou je zejména zvýšení těžby v Saúdské Arábii, Norsku, USA a dalších státech, k němuž došlo minulý měsíc. Nezanedbatelný vliv nesou i samotné rekordní ceny suroviny, jejichž výše tlumí celosvětovou poptávku. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA), jež byla zveřejněna včera.
Globální těžba ropy vzrostla v říjnu o 890 tisíc barelů denně. Vyšplhala se tak na historické maximum, kdy za jediný měsíc bylo surovinou nově naplněno zhruba 84,6 miliónu barelů. Významný podíl má na vzestupu produkce obnovení dodávek z Mexického zálivu. Tamější ropné plošiny byly v září vážně poškozeny řáděním hurikánu Ivan.
Podle zprávy IEA snižují ceny komodity, jež převýší hranici 50 dolarů, spotřebu, obecně pak přispívají k celosvětovému zpomalení hospodářského růstu a dalším neblahým jevům. Stoupající ceny energií již ochromily růst německé ekonomiky, narušily expanzi v USA a Bank of England reagovala snížením odhadu růstu britského HDP z 3,1 na 2,5 procenta. "Jsme právě svědky prvních symptomů zpomalení globálního růstu," shrnuje IEA ve své zprávě.
"Doufáme, že tržní podmínky již budou ropě nakloněny," prohlásil Antoine Halff, vedoucí tajemník IEA. Cena severomořské ropy typu Brent ztratila ze své rekordní hodnoty 55,67 dolaru za barel, jíž dosáhla 25. října, do současnosti už téměř patnáct procent.

Ještě není vyhráno

Včera vpodvečer se na světových trzích barel ropy Brent prodával za 43,80 dolaru. Surovina se na historických maximech ocitla zejména z důvodu série událostí, které přinesly vážnou hrozbu možného přerušení dodávek. "Lví podíl" na eskalaci cen má i letošní boom v globální poptávce po energii. I přes citelné zlevnění strategické suroviny není stále vyhráno. "Současné ceny, ačkoliv se nacházejí pod úrovní 50 dolarů za barel, jsou stále příliš vysoké," uvedl předevčírem Claude Mandil, výkonný ředitel IEA, na konferenci ve Washingtonu. Dále však prohlásil: "Nabídka nyní převyšuje poptávku. Ceny by měly dále klesat, ačkoliv nevím, na jakou úroveň".
Opatrní jsou též renomovaní prognostici, jež v říjnu oslovila agentura Reuters. Americká lehká ropa WTI by podle nich měla v příštím roce přijít na 39,90 dolaru za barel. Ve srovnání s obdobnou zářijovou anketou se jedná o navýšení odhadu skoro o 3,50 dolaru. Ještě větší rozdíl vyplynul u ropy Brent. Ze zářijového průzkumu vyšla průměrná cena příštího roku na 31,87 barelu, nyní ji experti vidí na zhruba 37 dolarech. "Předpokládáme, že na trhu bude příští rok panovat napětí, hlavně pokud jde o kapacitu rafinérií," vyjádřil se pro agenturu Reuters Frederic Lasserre z SG Commodities Research. Podle něj nelze očekávat, že by nějak významně "zkolabovala" poptávka.
Chakib Khelil, alžírský ministr energetického a těžebního průmyslu neočekává v roce 2005 pokles cen pod 30 dolarů za barel. OPEC podle něj zřejmě nedá na svém prosincovém setkání pokyn k změnám produkčních kvót.

Úprk hedgeových fondů

Nabídka ropy, jež převyšuje poptávku, není vítaná všemi. "Hedgeové fondy opouštějí trh, zbavují se podílů souvisejících s ropou. Převis na nabídkové straně pro ně není kýženým stavem," řekl Maizar Rahman, generální tajemník OPEC, na konferenci ve Vídni.
Manažeři hedgeových fondů a další velcí spekulanti na newyorské burze snížili během týdne, jenž končil 2. listopadu, své dlouhé pozice týkající se futures na ropu Brent o 75 procent. Uzavřeno bylo pouze 5236 kontraktů, což je nejnižší hodnota od začátku roku.