Volba mezi jistotou a šancí

Klienti, kteří nemají rádi riziko a preferují jistý minimální výnos, mohou vybírat z různých investičních možností.
Jednou z variant jsou dluhopisy. Investice do obligací je však pro drobné investory v řadě případů velmi komplikovaná, protože se prodávají ve větším množství. Investoři si však mohou zvolit například podílové fondy, v jejichž majetku jsou dluhopisy obsaženy. Další možností jsou hypoteční zástavní listy nebo strukturované dluhopisy.


Zástavní listy jsou dluhové cenné papíry, jejichž jmenovitá hodnota je plně kryta pohledávkami z hypotečních úvěrů. Díky jištění (hypoteční úvěry jsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti) jsou tyto listy velmi bezpečné. Další výhodou je, že úrokový výnos je osvobozen od daně z příjmů.


Co řadu tuzemských investorů na hypotečních listech láká, je předem známý výnos. Musí však dluhopis držet až do jeho splatnosti. U většiny na trhu dostupných emisí se nyní výnos pohybuje mezi třemi a čtyřmi procenty za rok. Pokud se klient rozhodne zástavní list odprodat před jeho splatností, skládá se jeho zisk z proplacených kupónů a z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou tohoto listu.


Nákup a odprodej zástavních listů se děje vždy za aktuální tržní cenu. Ta je ve většině případů vyšší než nominální hodnota, která činí deset tisíc korun. Rozdíl mezi nimi se pohybuje ve stovkách korun.
Přestože je na trhu velké množství emisí hypotečních listů, ne všechny jsou k dispozici drobným klientům. Tyto cenné papíry jsou totiž často dopředu odprodány velkým institucionální investorům. Menším investorům nabízí tyto cenné papíry Česká spořitelna nebo HVB Bank. Dříve bylo možné vybírat i z nabídky ČSOB. Prostřednictvím RM-Systému lze investovat do hypotečních listů od Raiffeisenbank.


Strukturované dluhopisy se od zástavní listů listů liší především v určení výnosu. Zatímco u zástavních listů je výnos do splatnosti předem znám, u strukturovaného dluhopisu má klient jistou pouze jednu část.
Nabízí je například Česká spořitelna, Commerzbank a HVB Bank. Banka, která strukturovaný dluhopis vydala, garantuje klientovi jmenovitou hodnotu a výplatu minimálního výnosu.


"Klient si může vybrat jistý výnos hypotečního zástavního listu, například ve výši tří procent, nebo si ponechat jisté pouze jedno procento a zbylá dvě procenta investovat prostřednictvím dluhopisu do akcií či jiného podkladového aktiva. Při optimálním vývoji na kapitálovém trhu tak investor může získat podstatně vyšší výnos, než byla původní dvě procenta," vysvětluje Petr Schůt z České spořitelny.

Zástavní listy a strukturované dluhopisy

Hypoteční zástavní listy


výhody: bezpečnost - garance výplaty úrokových výnosů i jmenovité hodnoty; jistý výnos v době prodeje, který převyšuje úrok z termínovaných vkladů; výnosy nepodléhají zdanění; možnost kdykoliv odprodat HZL před jejich splatností.
nevýhody: omezení výnosu HZL výnosem dluhopisového trhu v době prodeje; při prodeji před splatností není zaručen výnos do splatnosti.


strukturované dluhopisy
výhody: garance výplaty minimálních výnosů i jmenovité hodnoty; možnost dluhopis kdykoliv odprodat před splatností; podílení se na vývoji např. akcií.
nevýhody: výnosy podléhají srážkové dani; při prodeji před datem splatnosti je vyplacena tržní hodnota investice; v případě nepříznivého vývoje je vyplacen pouze zaručený výnos.
Zdroj: HN, ČS