V posledních letech jsou finanční trhy v USA "postavené na hlavu". Podle tradičních modelů jsou v dlouhém horizontu výnosy z akcií vyšší než příjmy z držby dluhopisů.
Současná realita je opačná. V sedmiletém období, jež skončilo k 31. srpnu letošního roku, si dluhopisové výnosy připsaly ročně průměrně 7,1 procenta, měřeno indexem Lehman Brothers Aggregate Bond, zatímco držitelé podílových listů zaznamenali, dle indexu Standard & Poor's 500, růst výnosnosti jejich aktiv ve výši pouze 4,5 procenta. A to všechno při výrazně "býčí" náladě na akciových trzích koncem devadesátých let. Vyplývá to ze zprávy společnosti Lipper Inc.
"Nejprve vás tato čísla praští do očí," říká Charles Bevis, výzkumný konzultant společnosti Financial Research Corp. "Pak nad nimi doslova přestane rozum stát," dodává Bevis.

Investoři jsou rozčarováni
Investoři, kteří svá rozhodnutí zakládají na historických pozorováních, dle nichž rentabilita akcií je v delším období zpravidla vyšší než u obligací, jsou rozčarováni. Podle Schwabova centra pro investiční výzkum ukazují historická data na průměrný roční nárůst výnosnosti akcií čítající 10 až 11 procent, zatímco stejná položka u dluhopisů nepřevyšuje hodnotu 5 či 6 procent. V uplynulých 12 měsících byl sice historický trend potvrzen - důvodem byl nárůst profitability firem - a příjmy z dividend předčily ty z obligačních kupónů, avšak výhledy pro nadcházející léta jsou z pohledu akcionářů opět pesimistické. Příčin tohoto stavu je několik. V prvé řadě jsou akcie na amerických trzích obchodovány na poměrně vysokých násobcích výnosnosti, což omezuje prostor pro další růst. K negativnímu výhledu pak dále přispívá spotřebitelské i vládní zadlužení a relativně méně pevný dolar.
"Pokud čelíme tak silným protivětrům, nezdá se příliš pravděpodobné, že vstoupíme do dekády značných výnosů z investic," podotýká Steven Hanningsen, finanční poradce coloradské společnosti Wealth Conservancy.
"Pokud se nyní podívám deset let zpátky, domnívám se, že akcie půjdou v budoucnu dolů," doplňuje. Někteří další investoři takto pesimističtí nejsou, ale shodují se, že výnosy z podílových listů budou obecně nižší než v druhé polovině 20. století.
Pro evropské finanční trhy je zase v současné době příznačná nižší výnosnost korporátních dluhopisů ve srovnání s obligacemi, které jsou vydávány národními vládami.

Chybějí externí šoky
Například obchodníci, jež investovali do obligací společnosti Nestlé, se dočkají nižšího zhodnocení svých vkladů, než kdyby koupili dluhopisy vydané italskou vládou, jak uvádí agentura Reuters. Příjmy z korporátních dluhopisů poklesly z důvodu "přátelských" úrokových měr a příznivých hospodářských podmínek. Přispěla též absence externích šoků, jímž byl například bankrot firmy Parmalat v loňském roce.
Analytici přesto nedoporučují se těchto dluhopisů zbavovat. Podle nich zejména související aspekty týkající se míry volatility či výše nabídky bývají málokdy v příznivějším stavu.
"Pokud se zaměříme na volatilitu, jež je rekordně nízko, korporátní obligace jsou nyní výhodným aktivem," prohlásil Ben Benett, analytik banky BNP Paribas. Podmínky pro investování jsou dle něj pozitivní, pokud vyjdeme z šedesátidenních klouzavých standardních odchylek denních změn v rozpětí cen korporátních obligací.
Důvodem příznivého vývoje volatility je v prvé řadě 40procentní propad v emisích nových dluhopisů, jelikož "nově vydané obligace jsou často prodávány za prémiové ceny, což rozevírá nůžky a zvyšuje rozpětí indexů", jak míní Bennet.

041014-20a.jpg ()