Google spustil web na nákup akcií

Seattle, 3. 8. 2004
Společnost Google, která provozuje stejnojmenný internetový vyhledávač, spustila registrační webovou stránku pro nekonvenční internetovou aukci. Na adrese www.ipo.google.com mohou zájemci o nákup akcií společnosti podávat své nabídky. Tento typ aukce má podle představitelů firmy Google odstranit asymetrii informací, ke které dochází při standardních aukcích, kdy mají investiční banky zpravidla lepší přístup k informacím než drobní investoři.
Před týdnem společnost Google oznámila, že hodlá prodat asi 24,6 miliónu akcií, což činí zhruba devět procent kapitálu. Rozpětí cen akcií se pohybuje od 108 až do 135 dolarů za kus. Celková hodnota prodaných akcí by tedy měla dosáhnout 2,7 miliardy až 3,3 miliardy dolarů. Samotná aukce se uskuteční do čtrnácti dnů. Emise akcií Google bude osmou největší primární nabídkou v historii USA.
Představitelé konkurenčních subjektů, zejména společností Yahoo! či Microsoft, se domnívají, že uvedená cena "internetových akcií" je značně nadhodnocena. Steven A. Ballmer, výkonný ředitel Microsoftu, prohlásil, že ceny společnosti Google jsou "uměle nafouknuté a neodpovídají potenciálům firmy".
Terčem kritiky je také samotný způsob aukce, při kterém manažeři úpisu určí nejvyšší cenu, za niž lze prodat všechny akcie. Prodejní cena pak bude stejná nebo nižší. Tento systém prý nerespektuje avizované "stejné šance pro všechny zájemce o akcie a více demokratický proces". "Tento typ prodeje akcií může být riskantní pro drobné investory," prohlásil Thomas Wyman, investiční manažer americké společnosti Husic Capital Investment.
Při této aukci může dojít k fenoménu "vítězova prokletí". Úspěšní kupci by měli prodat své podíly, jakmile zjistí, že ostatní aukcionáři nejsou ochotni zaplatit vyšší cenu. Cena akcií, dle Davida Menlowa, prezidenta výzkumné společnosti IPOFinancial.com, může za několik dní propadnout až o padesát procent. "Upozorňuji, aby všichni potenciální aukcionáři důkladně prostudovali rizikové faktory v aukčním prospektu," řekl na uvedené výtky výkonný ředitel Googlu Eric Schmidt.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru