V porotě přehlídky animovaného filmu AniFest, který o víkendu skončil v Třeboni, zasedli rovněž Rus Jurij Filipovič Norštejn (autor snímků Ježek v mlze či Pohádka pohádek) a scenárista Edgar Dutka. Animované tvorbě se dařilo hlavně v 60. a 70. letech, shodují se.

hn: Co dokáže animovaný film vyjádřit lépe než film hraný?

Jurij Norštejn: Síla gesta animovaného filmu je výraznější. Je osvobozen od zemské tíže a na rozdíl od filmu hraného nemusí dodržovat danou fyziologii postav. Nástup počítačů ale vše smíchal dohromady. K tomu, aby si animovaný film uvědomil své hranice, se potřebuje vrátit o nějaké dva tisíce let nazpět ke kulturním projevům dávných společenství. Naše kultura se totiž odtrhla od toho nejzákladnějšího, zapomněla na význam hry i rituálu.

Edgar Dutka: Animovaný film je ze své podstaty schopen nadsázky a zkratky. Díky stylizaci dokáže vyjádřit i filozofické myšlenky, které by v hraném filmu působily banálně. Další velkou výhodou je, že animovaný film pracuje nejen s příběhem, ale i s rukopisem výtvarníka. Tak může komunikovat hned na dvou různých rovinách, přičemž ta výtvarná je snad ještě podstatnější než rovina příběhu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.