S nákupem šperků z drahých kovů je vždy spojeno určité riziko. Padělatelů neubývá a falsifikáty jsou stále dokonalejší. Zlatý šperk je přitom považován za vhodný dárek k Vánocům, proto by se zákazníci nyní měli mít hodně na pozoru.
Nárůst poptávky po špercích z drahých kovů hlásí většina klenotníků. "Prosinec v tržbách vydá za tři běžné měsíce," potvrzuje Klára Moravcová, marketink manažerka společnosti Primossa.
První, co by si měl kupující ověřit, je přítomnost puncu. "Český punc není jen jakási skvrnka nebo číslo na prstýnku, ale vyražený obrazový symbol, odpovídající vyobrazení puncu," vysvětluje Miloslav Pilecký z Puncovního úřadu. Každý prodejce zlatých a stříbrných šperků musí mít puncovní značky vyvěšeny ve svém obchodě.
Punc kupujícím zaručuje, že zboží bylo zkontrolováno a má skutečně nejméně tu ryzost, kterou značka reprezentuje. Obrázky hlav orla, kohouta a labutě signalizují, že daný šperk je ze zlata, číslice udávají ryzost. Pro puncování stříbra jsou určeny obrázky hlav zajíce a kamzíka, znakem platiny je královská koruna.

I šperk bez puncovní značky může být pravý
Lidé se mohou setkat i se zbožím, které punc nemá, a přesto je z drahého kovu vyrobeno. Často má dokonce i správnou ryzost. "Jde například o šperky, které si někdo přivezl ze zahraničí, kde se nepuncuje," vysvětluje Pilecký. Takové klenoty lze nakoupit například v sousedním Německu. Pokud by však majitel dovezené šperky chtěl prodat, musí je nechat opuncovat.
Puncovní značku mnohdy nenesou také šperky s velmi nízkou hmotností, tedy pod 0,5 gramu zlata či pod 3 gramy stříbra. U starožitností, kde by mohlo vyražením puncu dojít ke snížení jejich hodnoty, se ryzost zpravidla také nevyznačuje puncem, ale například certifikátem.

Rozeznat pravé šperky od falsa je na pohled těžké
Naopak i falešný šperk může výjimečně obsahovat punc - samozřejmě pouze napodobeninu oficiální značky. V Rozeznání pravých a falešných klenotů na místě je bohužel pro zákazníka v mnoha případech prakticky nemožné.
Padělky, které zachytil Puncovní úřad, je možné si prohlédnout na internetových stránkách www.puncovniurad.cz., stejně tak jako falešné puncovní značky. Oproti loňsku se zvýšil výskyt falešných náramků údajně z bílého čtrnáctikarátového zlata, ve skutečnosti nerezových. "Vyskytují se také falešné bílozlaté náramky k hodinkám Rolex, opatřené několika falešnými značkami, například švýcarského puncu, ryzostního čísla a firmy Rolex, nebo dokonce falešnou značkou Puncovní konvence," upozorňuje Pilecký a dodává, že tyto náramky se prodávají společně s velmi drahými, avšak falešnými hodinkami.
Obezřetnost je na místě také při nákupu nápadně levného zboží. "Může mít v pořádku ryzost, ale levné je pro svoji nízkou hmotnost. Zboží ploché nebo duté vypadá na pohled mohutně, na rozdíl od masivních předmětů je však často technicky nemožné je jakkoliv opravit," vysvětluje Pilecký.
Pokud má spotřebitel podezření, že naletěl podvodníkovi, může si nechat šperk překontrolovat. Pokud se spokojí s přibližným zjištěním ryzosti, vyhoví mu mnohá zlatnictví. Samozřejmě se může obrátit také na Puncovní úřad, kde takové ověření vyjde na pár desítek korun.
Ověření pravosti šperku je také na místě, pokud byl zakoupen prostřednictvím internetu. V kontrole internetových prodejců má totiž Puncovní úřad jen omezené možnosti. "Mnohé firmy na webových stránkách neuvádějí svoji adresu. Navíc i podniky uvádějící svoje sídlo a prodejny mohou zboží odesílat z různých míst. Internetový obchod není k větší transparentnosti nucen žádným předpisem," vysvětluje Pilecký.

Puncovní značky