Vysoké bankovní poplatky bývají často terčem kritiky. Zřídíte-li si ale studentský účet, ocitnete se v jiném světě. Vedení účtu je zdarma nebo za pakatel, úrok přesahuje obligátní nulu o zaznamenatelné číslo a za zřízení účtu vám banka daruje klidně i batoh s ledvinkou.
Avšak má to háček. Takové výhody jsou určeny pouze pro osoby školou povinné a taktéž mladší 26 let. Na druhou stranu, lovit klienty v těchto vodách si netroufají všechny peněžní ústavy.
"HVB Bank v současnosti aktivně žádný produkt studentům nenabízí. Rozhodnutí o znovuzavedení studentského účtu hodláme provést v dalším časové horizontu," říká Renáta Pintravová z útvaru komunikace HVB Bank.
"Pokud banky nabízejí středoškolákům a studentům vyšších odborných i vysokých škol speciální účty, tak za výhodnějších podmínek než ostatním klientům," potvrzuje Renata Pražáková z ekonomického portálu Finance.cz.
Banky studentům zřízení účtu výrazně "osladí"
ČSOB reaguje na začátek školního roku "dárkovou akcí". Kdo si do konce letošního roku zřídí Studentské konto, dostane k němu batoh s ledvinkou a k nim také zdarma ISIC studentskou kartu. Tutéž kartu dává zdarma i eBanka a přispívá na ni Česká spořitelna. "Studentům nabízíme i možnost obchodování s cennými papíry. Uzavření smlouvy je zdarma," upřesňuje mluvčí ČSOB Milan Tománek.
Komerční banka preferuje u svých klientů sklony k umění. Kdo si do konce září zřídí konto Gaudeamus a bude aktivně používat kartu Maestro, dostane lístek do kina na jakýkoliv vybraný film.
"Nabízíme i speciální slevovou kartu Euro26. Ta opravňuje držitele k až desetiprocentním slevám ze vstupného v galeriích, muzeích, kulturních památkách, ale i na fotoslužby či v knihkupectví," říká mluvčí banky Marie Petrovová.
Podobné výhody nabízí například také platební karty programu Student+ Česká spořitelna.
"Mezinárodní karty Visa Electron Student+ a Maestro UK Student+ nabízí zvýhodnění při nákupu knih, fotoaparátů, mobilních telefonů, obuvi, elektroniky, sportovního zboží a oblečení, slevy na lístky do kina a podobně," píše se v aktuální nabídce spořitelny.
eBanka nabízí nejširší paletu služeb přímého bankovnictví. Klient může pro obsluhu svého účtu využívat internet, telefon, GSM, W Studenti mohou dostat i menší úvěr na studium
Některé bankovní domy dokáží studentům pomoci i s částečným financováním vysokoškolských let. Nejedná se přitom výhradně o banky, u nichž si lze zřídit studentská konta. "Neposkytujeme sice úvěr umožňující odklad splátek po dobu studia, ale v případě, že je student schopen doložit pravidelný měsíční příjem, je možné studium financovat pomocí tohoto úvěru," uvádí vedoucí divize podpory řízení Raiffeisenbank Čestmír Ondrůšek.
Klasický úvěr nabízí Česká spořitelna. Studenti si u ní mohou půjčit až 80 tisíc korun. Ty pak splácejí až v horizontu deseti let. Peněžní ústav ho však poskytne pouze osobám studujícím minimálně třetí ročník vysoké školy.
Banky nabízejí ke studentským účtům i možnost jejich přečerpání. eBanka umožňuje přečerpání účtu v rozmezí pět až 150 tisíc korun.
"Výše úvěru závisí na bonitě klienta či kvalitě zajištění. Úvěr musí být splacen jednou za 180 dnů. Poté se okamžitě nastavuje nový půlroční interval," upřesňuje mluvčí eBanky Pavel Makovský. Úroková sazba pro povolený debet dosahuje třinácti procent ročně.
"Každý by si však měl uvědomit, že slevy jsou dočasné. Jakmile zákazník dosáhne určitého věku nebo přestane studovat, začne platit všechno v plné výši," upozorňuje Renata Pražáková.