Přidáte-li ke slovu "hotel" písmeno "s", vyjde vám synonymum levnějšího ubytování. Pokud si příliš nepotrpíte na hotelový standard několika hvězdiček, hledejte při dovolené ubytování právě v hostelu.
Výrazná úspora je viditelná již při srovnání hostelu s dvouhvězdičkovým hotelem. Průměrná cena prvně jmenovaného je v Evropě patnáct eur, tedy zhruba pět set korun. Za hotel si však turista musí přichystat částku zhruba dvojnásobnou.
Prvních několik dní bývá v hostelu nejdražších
Ještě výhodnější je najít si hostel v menším městě nebo na vesnici. Tam se průměrná evropská cena za tento druh ubytování snižuje až na dvanáct eur, což je o stokorunu méně než ve městě.
Hotely si navíc často účtují přirážku za různé svátky. Ve Francii platí, že nejfrekventovanějším a tudíž nejlukrativnějším měsícem v roce je srpen. Právě v tomto, pro francouzské děti prvním měsíci prázdnin, si místní usedlíci nejčastěji vybírají dovolenou. Hotely proto pružně zvyšují ceny. Podobně je tomu i v Německu či Rakousku. Naproti tomu hostely většinou ke svátkům a prázdninám nepřihlížejí a nabízejí jednotnou sezónní taxu.
Obecně také platí, že delší setrvání v jednom místě vyjde levněji, než poznávání země spojené s častou změnou místa pobytu. V konečném součtu tak vyjde levněji týdenní "vytrvalý" pobyt na pláži a v příslušném hostelu.
S takovým způsobem trávení dovolené přitom počítají hosteliéři například ve Skotsku a ve skandinávských zemích lákajících turisty především na zatím nedotčenou přírodu. V tamních hostelech jsou první tři dny pobytu nejdražší.
Turista záhy objeví, že je záhodno objevovat krásy přírody dlouhodoběji. Zatímco v prvních dnech musí platit okolo sedmnácti eur za osobu a noc, s každým dalším dnem se tato částka snižuje. Osmou noc lze pořídit až za 9 eur.
Hosteliéři si totiž dobře uvědomují, že při poznávací cestě bývají tři dny maximální dobou strávenou turisty v jednom místě.
Levné ubytování lze sehnat i v Řecku a Itálii
Přesnou částku za hostel určuje konkrétní místo, které má klient v plánu navštívit. Levněji se bydlí třeba v hostelech v Itálii nebo v Řecku, kde se platí v průměru třináct eur za noc.
Dražší je Francie nebo jihovýchodní Španělsko, kde si turista musí připravit patnáct a půl eura za noc. Konkrétní údaje nabízí turistické webové stránky jednotlivých zemí a také odkazy na databáze hostelových federací. Dobré "vodítko" po cenách hostelů nabízí také International Hostel Youth Federation (IHYF). Ta sdružuje zhruba čtyři a půl tisíce hostelů a penziónů po celém světě. V Evropě je pod ní 2800 těchto ubytovacích zařízení.
Podle údajů IHYF se maximální ceny vyskytují v severských zemích. V Dánsku a Finsku stojí noc až 1600 korun. Je to způsobeno právě vysokými cenami pro prvních několik dní pobytu. Téměř třináct set korun stojí maximálně i hostely v Anglii a Walesu. Takřka všeobjímající rozpětí cen je v Rusku, kde lze sehnat ubytování za 190 korun, ale také za 950 korun za noc.
Největší síť hostelů IHYF je v Německu, Polsku, Švédsku, Velké Británii a Španělsku. Německé hostely jsou přitom v porovnání s ostatními v průměru levnější.