V posledních letech prudce vzrůstá zájem českých vysokoškoláků o sezónní práce v zahraničí, kterými vyplňují své akademické prázdniny. A jestliže v předchozích letech zůstávala ve středu jejich zájmu Evropa, dnes se již soustředí na zámořské destinace, hlavně na Spojené státy americké a Austrálii.

O práci v USA je mezi studenty stále větší zájem
"Každým rokem se zájem studentů o práci v zámoří zvyšuje v průměru o třicet procent," tvrdí Vojtěch Pětivlas manažer pražské pobočky Student Agency, která studentům zprostředkovává pracovní a studijní pobyty v zahraničí. "Vysokoškoláci vidí v Americe zlatý důl," dodává Pětivlas.
Dříve bylo vedle práce au-pair, která ovšem studenta zavazuje k dlouhodobějšímu pobytu, oblíbenou brigádou třeba česání ovoce v jihoevropských zemích, jako je Španělsko, Řecko nebo Itálie, či práce na výletních lodích ve Středozemním moři. Brzy se ale ukázalo, že zámoří nabízí mnohem lukrativnější výdělky za velice výhodných podmínek. Jim vévodí minimální vklad, možnost získání cenných zkušeností, které jsou později dobře využitelné i na českém trhu práce.
Tyto faktory přispěly k tomu, že se čeští studenti začali o zámoří mimořádně zajímat. Totéž potvrzuje i Petra Hepnerová, zástupkyně Coolagent, další české agentury na zprostředkování práce v zahraničí. "Ve Spojených státech jsou pro české studenty vysokých škol výborné pracovní podmínky. Díky kulturně výměnnému vízu J-1, které studentům jakéhokoliv prezenčního denního studia umožňuje pracovat kdekoliv v USA prakticky bez omezení, se program "Work and Travel" těší stále vzrůstajícímu zájmu a velké oblibě," říká Hepnerová.

Nejdříve práce, potom cestování
Program Work and travel počítá s tím, že se samotné práci budou studenti věnovat maximálně osm týdnů a další měsíc věnují cestování a poznávání amerického kulturního a přírodního bohatství. "Udělení kulturně-výměnného pracovního víza J-1 je podmíněno tím, že se student mimo jiné bude chtít seznámit s americkou kulturou a část peněz, které vydělá, tak během cestování vrátí do státní pokladny a posílí americkou ekonomiku. Možnosti cestovat studenti rádi využívají - až poslední měsíc si užívají skutečné prázdniny," konstatuje Pětivlas.

Jak si najít brigádu v zahraničí?
Student má na výběr ze dvou možností. Buď si práci nechá zajistit samotnou agenturou, nebo si zaměstnavatele najde sám. Ve druhém případě lze využít četných veletrhů - "Jobfairů", které se konají v Praze. Na ně se sjíždějí zástupci velkých amerických společností s jediným záměrem - najít zde své budoucí zaměstnance. Studenti zde mají možnost zdarma získat informace, zorientovat se v ohromném množství nabízených pracovních pozic a popřípadě se osobně setkat se svým budoucím zaměstnavatelem. Již zde lze dokonce i uzavřít pracovní smlouvu.
Bez ohledu na to, zda si práci v zahraničí student najde sám, nebo pro tento účel využije zprostředkovatele, stejně musí služeb agentury využít. Ta totiž vyřizuje formality ohledně víza, zdravotního a sociálního pojištění a dopravu do místa práce. Za tyto formality (mimo dopravu) v průměru student zaplatí okolo pěti tisíc korun.

Nejčastěji lze najít práci v přímořských letoviscích
Program Work and travel zaměstnává české studenty především v oblasti cestovního ruchu a zábavního průmyslu, ve sportovních střediscích, zábavních parcích a v přírodních rezervacích. "Samotná možnost pracovat v přímořských letoviscích například na Floridě či na západním pobřeží v oblasti Palm Beach či Los Angeles je pro české studenty nesmírně atraktivní a často tu stráví i svůj měsíc cestování," říká Hepnerová.
Kromě nekvalifikované práce v turismu mají čeští vysokoškoláci zájem i o práci v dětských táborech. "V táborech mohou pracovat buď jako pomocný personál, nebo jako vedoucí v přímém kontaktu s dětmi," vysvětluje Pětivlas.
Vedle USA je velký zájem o práci také v Austrálii, která nabízí vysokoškolákům velmi podobné podmínky. Z evropských zemí vítězí mezi českými studenty Velká Británie, Irsko a Francie. "Tam si ale zdaleka nevydělají tolik, jako v zámoří. Evropské země jsou atraktivní hlavně pro ty, kteří tu chtějí studovat v různých mezinárodních výměnných a vzdělávacích programech. Za výdělkem se nyní cestuje přes oceán," shrnuje Pětivlas.

Německo již není vyhledávanou zemí
Mezi studenty bylo dříve nejvíce vyhledávanou zemí pro letní práce především Německo. Důvod byl jednoznačný - snadná dostupnost a velmi dobré výdělky. U výdělků to ale již dnes moc neplatí. V porovnání s jinými zeměmi si zde studenti během léta vydělají méně a navíc jsou jim ve většině případů nabízeny jen málo atraktivní práce. Navíc Německo není ani příliš zajímavé, co se týká přírodního bohatství a tím i možností cestování.

Postup, jak si zajistit letní brigádu v zahraničí s využitím zprostředkující agentury*

Vyplnění registračního formuláře - přihlášky, lze získat přímo v agentuře nebo na internetu. Agentura zpracuje data a na základě pracovních požadavků žadatele uchazeče zařadí do své databáze a pozve ho na pohovor. Vyřízení všech náležitost trvá okolo 10 týdnů. Pohovor v agentuře většinou zahrnuje potvrzení dat uvedených v databázi, odevzdání aktuálního potvrzení o studiu na VŠ, podepsání smlouvy o zprostředkování. Uchazeč sdělí svoji představu o pracovní pozici.  Zaplacení zálohy na letenku a zprostředkovatelského poplatku Oslovení potenciálního zaměstnavatele s žádostí o práci. Zaměstnavatele buď doporučí sama agentura, nebo si ho student najde sám. Zaměstnavateli je pak nutné zaslat dopis s žádostí o práci, strukturovaný životopis a reference - tedy doporučení např. od předešlého zaměstnavatele (vše v angličtině).
Na základě dopisu získá uchazeč o letní práci od zaměstnavatele formulář "Independent Placement Agreement (IPA)". Vyplněný formulář spolu s přihláškou a platbou zprostředkovatelského poplatku bude zaslán do USA. IPA již určuje detaily ohledně práce včetně termínu odletu. Bude-li americkou stranou IPA potvrzen, začne agentura zařizovat víza a pojištění K žádosti o pracovní víza je třeba vyplnit několik formulářů, které poskytne agentura. Dále je nutné předložit cestovní pas platný ještě půl roku po návratu z programu, fotografie pasového formátu, aktuální potvrzení o studiu a kopie indexu. Následuje vízový poplatek ambasádě USA ve výši 100 USD (prostřednictvím agentury). Student obdrží pas s vízem, kde je i formulář. Ten se předloží při vstupu do země imigračním úředníkům. Po příletu si student vyřídí "Social security number", což je identifikační číslo sociálního pojištění. Jde o rychlý a jednoduchý administrativní úkon, který uchazeči vysvětlí agentura předem.
* jedná se o program Work and Travel
Pramen: studentské agentury

Výše mezd na letních brigádách v zahraničí