VARŠAVA 24. října (zpravodaj ČTK) - Britská společnost o vstup do severopolské rafinerie usiluje řadu měsíců s různými partnerskými firmami. Zatím bez úspěchu.

"Nebudeme chtít překročit konec letošního roku při rozhodování o uzavření současného výběrového řízení na prodej akcií Rafineria Gdańska," řekl náměstek ministra národního pokladu Ireneusz Sitarski.

Přestože Rotch Energy v posledních týdnech vyjednává o možnosti spolupráce při privatizaci Rafineria Gdańska s polským palivovým koncernem PKN Orlen, ministerstvo při vyhodnocování soutěže vezme v úvahu dřívější samostatnou nabídku britského investora. "Nebyla nám představena žádná nová nabídka," řekl Sitarski.

Přestože samostatná nabídka Rotch Energy je zatím nejlepší, kterou ministerstvo národního pokladu během úsilí o privatizaci severopolské rafinerie obdrželo, polské úřady k ní přistupovaly se značnou opatrností. Jak dnes připomněl místopředseda parlamentního výboru národního pokladu Rafal Zagórny, polská strana pochybuje o reálnosti této nabídky.

"Rotch po řadu měsíců nebyl schopen prokázat, že podmínky, které nabídl, je schopen splnit," uvedl Zagórny. Pochybnosti podle něj podporuje neustálé úsilí britského investora najít partnera pro privatizaci gdaňské rafinerie.

Polská vláda poprvé zájemce o RG hledala už v roce 1988. Zájem ale tehdy projevila jediná firma, jejíž nabídka nesplňovala očekávání polské strany. S Rotch Energy polská vláda vyjednává již po celou řadu měsíců. Britský investor nabídl nejen atraktivní cenu, ale rovněž rozsáhlý investiční program. Na cestě ke koupi rafinérie ale již vystřídal několik spojenců.

RG je druhou největší polskou rafinérií. Její současná kapacita dovoluje zpracování 4,5 miliónu tun ropy ročně. Její zisk po zdanění loni v porovnání s předcházejícím rokem klesl o 97 procent na 5,4 miliónu zlotých. Majoritním vlastníkem firmy je se 75 procenty akcií státní Nafta Polska, 15 procent akcií vlastní pracovníci, zbývajících deset procent spravuje bezprostředně ministerstvo národního pokladu.

Související