Mnoho investorů a analytiků ve světě s napětím očekávalo roční neblahé výročí útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku a jeho dopady na kapitálové trhy. Výsledek v podobě ne příliš výrazných reakcí akciových trhů mohl leckoho potěšit. Na druhou stranu však vypovídá o stále hluboké recesi přetrvávající na kapitálových trzích. Za této situace se investorům stále nechce do nákupů akcií a není se ani čemu divit.

Není týdne, kdy není možné zaslechnout či přečíst optimistická slova o nastartovaném ekonomickém oživení. Optimistická slova sice mohou potěšit, ale kapitálové trhy na ně zatím příliš nereagují. Ani roční a poměrně silně medializované výročí teroristických útoků v New Yorku nedokázalo akciové burzy rozhoupat z hibernačního spánku. "Situace na kapitálových trzích je dlouhodobějšího rázu. Mnoho velkých a významných společností zaznamenalo již několik špatných čtvrtletí, což nutí vedení firem k opatřením, které by měly navrátit jejich bývalou prosperitu. Teprve po uplynutí této fáze, lze očekávat růst trhů," vysvětluje Miroslav Dohnal ze společnosti BBG Finance. "Podmínkou růstu je ale vhodně zvolená strategie a reorganizace u firem," dodává Dohnal.

Otázkou číslo jedna, kterou si klade řada investorů, je kdy se konečně vyplatí zase investovat do akcií. Odpověď není vůbec jednoduchá a investoři musí bedlivě sledovat dění na trzích. "Nálada na kapitálovém trhu a vývoj cen akcií je spojena se sledováním indikátorů, které mají ozřejmit, zda přichází ekonomické oživení a jak rychle," říká Roman Skalický ze společnosti Cyrrus. "V současnosti však některé ukazatele, jako je například důvěra spotřebitelů, či indexy klimatu ve výrobě a službách, poklesly. Vyvolávají tak obavy, že recese v USA by mohla mít druhé dno," doplňuje Skalický.

Poradit vhodnou investiční strategii je v současné době značně složité. "Do vyřešení situace mezi Spojenými státy a Irákem by se mohly vyplatit spíše krátkodobé spekulace," radí Jan Korb z Fio burzovní společnosti. Právě diskuse na téma útoku USA na Irák znamenají velký otazník pro další vývoj na kapitálových trzích. Na rozdíl od výročí 11. září se jedná o mnohem závažnější věc, která už teď ovlivňuje cenu ropy. "Nejistota ohledně dalšího vývoje konfliktu USA a Iráku vnáší jen další nervozitu na kapitálové trhy a vede investory k větší opatrnosti," říká Skalický. Zároveň ale dodává, že jsou obory, které by naopak mohly z eskalace konfliktu profitovat. Jedná se především o obory zbrojního průmyslu, bezpečnosti a vojenského zařízení.

Na druhou stranu nelze připravovaný útok z hlediska dopadů na kapitálové trhy hodnotit jen negativně. "Za předpokladu, že útok bude krátký a úspěšný, nelze vyloučit následné oživení na akciových trzích," konstatuje Alexander Tóth ze společnosti B#245#hm α partner. Jako příklad uvádí válku v Perském zálivu v roce 1991, kdy krátce po ní také došlo k rychlému růstu trhů.