Rekordní investici do českého start-upu získala tento týden firma Socialbakers. Ta vyvíjí nástroje na měření a analýzu sociálních sítí. Jakého podílu se výměnou za 26 milionů dolarů (více než půl miliardy korun) zakladatelé vzdali, říci nechtějí. Investice podle nich ale firmu ocenila na 150 až 200 milionů dolarů. Z toho vyplývá, že fondům Index Ventures a Earlybirds přenechala dohromady mezi 13 a 17 procenty. Další části podílů zakladatelé investorům upsali už dříve, a tak nyní podle svých slov vlastní (blokační) minoritu.

Jak vlastně funguje obchodní model společnosti, která má sice příjmy ve stovkách milionů korun, na druhé straně ale i loni skončila ve ztrátě, vysvětlují pro IHNED.cz dva její spoluzakladatelé Lukáš Maixner a Jiří Voves.

Jak vypadá vyjednávání, jehož výsledkem je půlmiliardová investice?

Maixner: Byla to spíše jednání mezi stranami, které se dobře znají. Index Ventures už byl totiž stávající investor z druhého kola. Rozhodovali jsme se, jestli budeme hledat investora venku, nebo využijeme právě jejich nabídky. Nakonec kvůli časovým důvodům a administrativní snadnosti zvítězilo tohle řešení.

Voves: Spousta těch lidí už nás znala, byli s námi v každodenním kontaktu, takže věděli, do čeho jdou.

Jak velký podíl měli investoři předtím a jaký mají teď?

Voves: Majetkové podíly v tuto chvíli na základě dohody s investory nebudeme zveřejňovat. Můžu ale říct, že my, jako původní zakladatelé, většinu už nemáme. Máme však blokační menšinu.

Lze tedy alespoň říci, na jakou částku investice ohodnotila celou firmu?

Maixner: V rámci valuace investice to bylo okolo 150 až 200 milionů dolarů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku