Viceprezident koncernu General Electric, čtvrté největší firmy světa, a šéf její evropské větve Ferdinando "Nani" Beccalli vysvětluje, v čem jsou Evropané lepší než Američané a Japonci, proč by Evropa měla být federací, jak bude vypadat příští průmyslová revoluce a jak úplně nevymačkat citron.

Kdybychom se podívali na inovaci v posledních pěti letech z hlediska průmyslu, tak se v něm objevilo mnoho nových pojmů: Energiewende, průmyslový internet, grafen, tablet nebo Google Glass. Jaká nová slova, která budou charakterizovat změnu v průmyslu, se budeme muset v blízké budoucnosti naučit?

Jste velmi filozoficky i etymologicky náročný. Nevím, jak bude přesně znít to slovo, ale máme tu obrovské množství dat, která nám přinášejí nové technologie. Byl to kilobyte, megabyte, gigabyte, terabyte, zetabyte a tak dále. Čili nějaké nové slovo bude z této oblasti a bude charakterizovat obrovské množství dat, která budeme mít k dispozici. Řecká abeceda v tomto směru ztratila smysl, musíme najít jiný způsob, jak to popsat.

Někteří šéfové velkých firem - mnoho z nich z Německa - hovoří o nebezpečí deindustrializace Evropy vinou rostoucích cen energií kvůli německému energetickému obratu - Energiewende - i kvůli levnému břidličnému plynu v USA. Vidíte to také tak?

Nebezpečí tu je, protože rozdíl mezi cenou energie v Evropě a v USA je obrovský - a není to jen kvůli Energiewende. Ale podívejme se třeba na Japonsko, kde je cena energie ještě vyšší, a nemluvíme o deindustrializaci. Stále je to velká země zaměřená na výrobu, která je extrémně produktivní. Drahá energie je někdy jen výmluva. V Evropě bychom se měli soustředit na produktivitu. Typickým příkladem je vytvoření jednotného trhu s energií. Kdybychom ho měli, tak bychom dnes dokázali využít třeba skrytých kapacit ve Španělsku, hlavně plynových turbín. Kvůli poklesu ekonomiky a přebytku kapacity dnes stojí. Jih Německa naopak energii velmi potřebuje. S jednotným trhem bychom byli schopni energii ze Španělska přesunout do jižního Německa. Nemuseli bychom utrácet kapitál na vytvoření větrných parků a přenosových linek ze severu Německa. Dali bychom práci lidem ve Španělsku - víte přece, jaká je tam nezaměstnanost. To by nám opravdu hodně ušetřilo.

Něco podobného lze najít v jednáních USA a Evropské unie o Transatlantické zóně volného obchodu. Vždycky, když se vytvoří zóna volného obchodu, tak vzroste HDP. Jste příliš mladý, abyste si to pamatoval, ale když Španělsko a Irsko vstoupily do EU, všichni tehdy ve "staré" unii plakali, že tihle nás zbrzdí. Ne, nic takového se nestalo. To samé, když vstupovalo deset středo- a východoevropských zemí.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru