Držet kurz české měny poblíž 27 korun za euro je nový cíl intervence České národní banky. Díky ráznému opatření chce centrální banka dosáhnout inflačního cíle, který má stanovený na dvě procenta ročně.

Jak se ale měnová intervence projeví v reálné ekonomice? Projděte si nejdůležitější dopady.

1. Dražší nákupy z dovozu i levnější úvěry

Ze všeho nejdřív pocítí změnu řidiči. Benzin a nafta podraží během krátké doby až o 50 haléřů na litr. Následovat budou některé potraviny nebo dovolené. Také ten, kdo si bude chtít koupit k Vánocům elektroniku, bude muset připlatit zhruba až o čtyři procenta víc než nyní.

Ve výsledku ale bude zdražení záviset hlavně na obchodnících a na tom, jak budou schopní absorbovat slabší korunu a snížit si vlastní marže. Podle Michala Brožky z Raiffeisenbank bude zdražení výrazněji znát zhruba od začátku příštího roku.

Například počítače nebo mobily však podle zástupců velkých e-shopů zdraží možná ještě do Vánoc. U levnějších věcí se ceny zvýší jen nepatrně. Naopak ten, kdo plánuje třeba koupi auta, se musí připravit na růst ceny až v desítkách tisíc. 

Díky tomu, že na trhu bude hodně peněz, kterých se budou chtít banky zbavit, budou nižší úroky na úvěrech i prakticky nulové úroky na vkladech. To vše by mělo podpořit spotřebu a investice - nebude mít smysl spořit a bude snadné si půjčit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Oslabená koruna může výrazně zasáhnout do chodu firem i domácností. Čtvrteční intervence ČNB například zvýší ceny, takže brzy podraží benzin či mobily. Exportéři posílí a můžou vzniknout tisíce nových pracovních míst. Přečtěte si, kde všude se může zásah centrálních bankéřů projevit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru