Měnová intervence ČNB přichází pozdě, shoduje se většina oslovených podnikatelů. Někteří kritizují krok kvůli nestabilitě, kterou představuje. Naopak exportéři oslabení koruny vítají. Její reálné dopady ovšem pocítí nejspíš až za několik měsíců. 

Jak krok ČNB hodnotí přední tuzemští byznysmeni? Podívejte se na anketu: 

Jiří Šimáně, šéf Unimex Group:

Pro nás to znamená velké kurzové ztráty. Takové výstřely zničehonic by si ČNB měla příště dobře rozmyslet. Pracujeme s tolika riziky, teď k nim musíme připočítat i vlastní centrální banku.

Jiří Grund, zakladatel firmy Grund:

Je to významné a pozitivní rozhodnutí. Nebude to mít pro exportéry okamžitý efekt, přínos bude posunutý o několik měsíců. Celkový přínos ale vysoce převýší negativa, jako je možné zdražení pohonných hmot. Neobával bych se ani snížení domácí spotřeby, oslabení koruny by naopak mohlo vést ke snížení marží dovozců. 

Martin Wichterle, majitel skupiny Wikov:

Jsem upřímně řečeno šokován. Ať žije měnová stabilita. V takovém prostředí se opravdu báječně podniká. Teď když se ekonomika zvedá?

Dalibor Dědek, majitel společnosti Jablotron:

Vnímám tyhle změny jako loterii, už jsme si zvykli s tím žít. Je to věc, kterou nedokážu ovlivnit. Přepočítáváme beztak na eura, takže to žádný výrazný dopad mít nebude. Každopádně nesouhlasím s tím, že v důsledku intervence klesne domácí spotřeba. To se jen musí vždy najít nějaký veřejný nepřítel a vývoj kurzu se k tomu hodí. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Čeští podnikatelé se neshodnou v hodnocení čtvrtečního zásahu České národní banky do vývoje kurzu koruny. Část z nich tvrdí, že intervence bude mít jen pozitivní dopady, ale řada z nich rozhodnutí kritizuje. Mluví o nestabilitě, zdražování a dopadech na domácí spotřebu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru