Evropě se nedaří. Nadcházející úbytek obyvatel, demografická krize, přitom může představovat šanci na větší prosperitu, a ne jen tragédii v podobě nefunkčního penzijního systému. Nejnovější studie na historických souvislostech ukazuje, že ekonomický úpadek a vymírání obyvatelstva nemusí jít ruku v ruce.

Evropa roku 1400 moc optimistický pohled nenabízela - politicky a geograficky roztříštěný kontinent se potácel v sérii válek. V Číně oproti tomu existovala mohutná, politicky jednotná říše spravovaná úředníky vybíranými na základě znalostí a dovedností. Mohla se chlubit řadou převratných vynálezů (lepší hodiny, střelný prach nebo například zaoceánské lodě). Přesto o tři sta let později byli Evropané značně napřed, zakládali kolonie po celém světě a těšili se vyšším příjmům na hlavu. To je následně ještě rychleji popohnalo k průmyslové revoluci. Proč to byla Evropa a ne Čína, kdo nakonec (na nějakou dobu) dominoval světu?

Třeba minulost ukrývá i ponaučení pro současnou situaci. Ostatně teorií už vznikla řada. Byla to geografická roztříštěnost, nebo příhodné klima? Nyní je tu hypotéza nová, poměrně šokující - k celosvětové hegemonii Evropu nasměroval mor.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru