Energetický regulační úřad (ERÚ) prostřednictvím své předsedkyně paní Vitáskové informoval o podání trestního oznámení ohledně protizákonného postupu při stanovování výkupních cen z fotovoltaických elektráren (FVE) s odkazem na vnitřní audit, který dle mého neopodstatněně nezveřejnili, takže nevíme, co je obsahem.

Přestože tento postup (jako i dlouhodobý negativní přístup ke všem obnovitelným zdrojům energie) paní Vitáskové se mi i jako občanovi příliš nelíbí, do značné míry mi připadá více politický a netransparentní na to, že jsou to kroky nezávislého (i na velké energetice – jádru/uhlí/plynu) státního regulátora, přesto by tato poslední medializace mohla vnést trochu obecného povědomí o této problematice.

Dle mého problém s FVE nebyl náhoda. Zákon č. 180/2005 Sb. na samém začátku byl nastaven správně, mj. 5% „snižovací“ limit byl dán pozměňovacím návrhem z pléna v Poslanecké sněmovně, ale ani u tohoto nemohl asi nikdo tenkrát předvídat situaci. Rozjezdu sektoru to pomohlo a do roku 2008/9 to nebyl problém.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Včasnou reakcí na přehnaný solární boom mohlo Česko ušetřit až tři čtvrtě z 25 miliard korun ročních nákladů, tvrdí místopředseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.