Loňský rok nebyl pro české průmyslníky příliš příznivý. Zejména kvůli špatnému vývoji evropské ekonomiky jim klesaly počty nových zakázek, své přidala i podlomená poptávka českých domácností. Nejen kvůli tomu očekává Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), že za loňský rok aktivita v průmyslu meziročně klesne.

"Podle našich odhadů se celková bilance průmyslové produkce i kvůli slabému konci roku bude pohybovat ve srovnání s předchozím rokem okolo minus jednoho procenta," říká pro IHNED.cz viceprezident pro hospodářskou politiku SP ČR Radek Špicar.

Zároveň přiznává, že loni kvůli špatné situaci vzniklo v oboru nejméně podniků za posledních několik let. Firmy navíc omezovaly investice a přijímání nových zaměstnanců.

Situace je v různých odvětvích průmyslu ale odlišná.

I když čím dál více průmyslníků na konci roku hlásilo další pokles počtu nových zakázek, letos by se vývoj měl obrátit k lepšímu.

"Letošní rok, nebo spíše jeho konec, by mohl být pomyslným světlem na konci tunelu," dodává Špicar.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Aktivita v českém průmyslu loni meziročně klesla o zhruba jedno procento, odhaduje Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. Průmyslníci proto mimo jiné vzhlížejí i k novému prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten by totiž mohl zlepšit vztahy s EU.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.