Kam má paměť sahá, ministerstvo financí vždy čekalo růst HDP vyšší, než nakonec byl. Je to jasné; čím vyšší růst čekáme, tím také čekáme vyšší příjmy státního rozpočtu a tím lépe se rozpočet sestavuje. Pro rok 2013 počítají státní úředníci s růstem o 0,7 %.

Tomu nevěřím. Nezapomínejme, že při sestavování rozpočtu na rok 2012 počítali úředníci s růstem ekonomiky o 2,5 %. Jenomže ekonomika v realitě nerostla. Ona klesala o 1 %. Odhad se sice líbil politikům, ale jinak byl úplně mimo.

A já čekám, že se to zopakuje. V roce 2013 ekonomika dál poklesne. Co by ji taky táhlo nahoru? Existuje nějaký stimul? Němci postupně upravují svá očekávání a místo původně odhadovaného růstu o 1,6 % nyní počítají s tím, že jejich ekonomika poroste už jen o 0,4 %.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Moc bych si přál, aby rok 2013 byl dobrý. Jenomže právě v tom se skrývá častá chyba prognostiků. Jejich predikce mají nápadně často dobrý konec. Častěji, než tomu bývá v realitě. Přání bývá otcem myšlenky. Takže recesi věští ekonomové obvykle jen pro blízkou budoucnost.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.