"Česká ekonomika v dalších letech poroste," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny renomovaný ekonom Karl Aiginger a zároveň dodává, že by se politici místo škrtů měli soustředit na pomoc inovativnímu průmyslu.

Řada z nápadů, o kterých hovoříte na svých přednáškách, třeba bankovní unie, je identická s tím, zač lobbuje šéf Evropské komise José Manuel Barroso, který vám zakázku vlastně dal. Nemáte mu ve skutečnosti tak trochu pomáhat?

Jsme na komisi zcela nezávislí, máme za úkol říkat všechno, na co naši výzkumníci přijdou. My na rozdíl od nich můžeme být radikálnější, nejsme politici. V Bruselu nám řekli, že se nemáme ohlížet na to, co komise říká. A co se týče bankovní unie, tak ta není v kompetenci komise, musí ji schválit summit EU. My ale budeme zároveň i sledovat, zda EU plní úkoly, které si sama zadala, nebudeme hledat jen nové modely.

Třeba?

Před časem se státy EU zavázaly, že budou více investovat do výzkumu, že provedou reformy školství. Jenže ten posun byl mnohem menší, než se slibovalo. Mám pocit, že v EU všechno zastínily snahy o škrty, což není dlouhodobé řešení. Nemá cenu zvyšovat DPH nebo omezovat firemní investice, klíčové je motivovat lidi a podniky, aby chtěli utrácet a nevyváděli peníze do ciziny. Je lepší omezit utrácení za dálnice a peníze přesměrovat do rozvoje moderních technologií.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rakouský ekonom Aiginger, který vede Ekonomický institut WIFO, je hlavou vědeckého konsorcia, jež má do čtyř let vymyslet, co musí Evropa změnit, aby ji zcela nezastínila Asie a USA. Do svého týmu přizval i ekonomy z brněnské Mendelovy univerzity.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.