Ve středu Evropy je dnes viditelný červený ostrov daný ztrátami na devizových i akciových trzích. Region tíží obavy ze situace v Maďarsku, kde se pojištění proti bankrotu drží na historickém maximu již třetím dnem, a investoři se bojí šíření nákazy.

V dnešní aukci ročních poukázek selhal plán získat 45 miliard forintů. Země umístila jen 35 miliard, když průměrný výnos dosáhl 9,96 % a je nejvýše od dubna 2009.

V tomto kontextu v středu české ministerstvo financí muselo pro plánovaný prodej dluhopisů za 8 miliard korun přijmout více než pětinový nárůst výnosu proti aukci z loňského října.

 

Koruna se následně ve středu vůči dolaru dostala nad 20 Kč, kde zůstává i dnes a k euru se přibližuje hranici 26 korun. Také dnešní aukce s sebou přinesla nárůst výnosů.

 

Ministerstvo prodalo 273denní státní pokladniční poukázky za 8 miliard korun, což bylo také ministerstvem nabízené maximum, ačkoliv poptávka dosáhla 10,9 miliardy korun. Průměrný výnos vzrostl proti aukci srovnatelných cenných papírů uskutečněné 24. listopadu z 0,99 procenta na dnešních 1,02 procenta.

SocGen: Prodávejte korunu

Francouzská bankovní skupina Société Générale se přitom domnívá, že negativní sentiment vůči České republice bude přetrvávat. V dnešní zprávě pro své klienty analytici banky doporučují prodávat korunu proti euru s tím, že českou měnu zřejmě čeká pokles na více než 2,5leté minimum - až na 27 CZK/EUR.

Z fundamentálního pohledu varuje, že silné obchodní propojení naší země s eurozónou s sebou nese „náchylnost vůči rizikům šíření nákazy“. Klima v eurozóně se nyní nijak nelepší, o čemž svědčí propad eura na čerstvá 15měsíční minima vůči dolaru.

Již před měsícem varovala investiční banka Goldman Sachs, že koruna spolu se zlotým, forintem a librou utrpí největší ztráty z evropské dluhové krize.

Své upozornění tehdy zdůvodnila tím, že podle srovnávací analýzy jsou země regionu CE-3 spolu s Velkou Británii náchylné vůči negativním vlivům kvůli státním a bankovním závazkům financovaným z peněz eurozóny a závislosti na vývozu a přímých zahraničních investicích ze zemí platících eurem.

Goldman Sachs v polovině prosince odhadl, že korunu čeká do tří měsíců oslabení (z tehdejších úrovní okolo 25,3 CZK/EUR) na 27,50 CZK/EUR, aby o tři měsíce později byla na 27,0 CZK/EUR a na konci roku 2012 by měl potom přijít návrat na 25,5 CZK/EUR.

 


 

Jak se bude vyvíjet kurz eura a koruny?  Ekonomové debatují online v Macháčkově výměně ZDE

 


 

Maďarské dluhopisy trpí

Růstem na další maxima dnes procházejí maďarské dluhopisy, dalším propadem kurz forintu k euru.

Zajišťovací kontakty na maďarský dluh po včerejším dosažení 722 bps (o den dříve 650 bps) dnes pokračují v růstu nad 730 bazických bodů. V rozmezí dvou dnů tak náklady vzrostly o 12 procent.

Aukce ročních pokladničních poukázek skončila dnes upsáním 35 z plánovaných 45 mld. HUF za cenu růstu průměrného výnosu v aukci na 9,96 procenta, nejvýše od dubna 2009. I tak poptávka pokryla nabídku jen v poměrů 1,19. V poslední aukci shodné splatnosti dne 22. prosince loňského roku dosáhl průměrný výnos 7,91 %.

Celková poptávka investorů v dnešní aukci dosáhla 41,6 mld. HUF, v minulé aukci 57,5 mld. HUF.

Růst výnosu na 10letém dluhu o dalších 23 bps nad 11 procent a oslabení forintu k euru o další více než procento až na 324 HUF/EUR přimělo ke snaze uklidnit trhy mluvčího maďarské vlády i ministra Fellegiho, který vede za Maďarsko jednání s EU a MMF. Jednání s MMF by se podle vlády měla obnovit příští týden.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru