Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu podepsal spornou reformu policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční policie sloučí do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Chovanec to oznámil na tiskové konferenci. Učinil tak po dohodě s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Změny kritizuje zejména vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Chovance se chová hystericky. Ministr vnitra odmítl, že by podpisem reformy porušil podmínky koaliční smlouvy, jak tvrdí Babiš.

Hnutí ANO nyní nevypoví koaliční smlouvu kvůli stvrzení reorganizace policie, jak pohrozilo. Předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš po středeční podvečerním jednání předsednictva uvedl, že ANO chce jednat o nové formě koaliční dohody. Babiš trvá na tom, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) středečním podpisem reformy policie ukázal, že smlouva je "cár papíru".

Chovanec uvedl, že podpis pod reformu připojil po dohodě s premiérem, který ve středu odletěl na několikadenní návštěvu Číny. "Pan premiér je o mých krocích obeznámen, bez dohody s panem premiérem bych to neudělal," konstatoval Chovanec. Slíbil také, že do reorganizace budou zapracovány připomínky státních zástupců, které přednesl šéf žalobců Pavel Zeman.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
15.6.2016 22:48

Středeční on-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost. Pokračování jednání v případě vládní krize budeme sledovat zase zítra. Přejeme dobrou noc z karlínského newsroomu.

15.6.2016 21:49

Jeden střípek z DVTV Roadshow. Martin Veselovský se ministra Babiše zeptal, zda věří premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. "Co myslíte? Nevěřím," odpověděl Babiš. Co ho k tomuto postoji vede, přímo neřekl. Naznačil jen, že nedůvěra souvisí s porušením koaliční smlouvy, jak už dnes ANO několikrát zmínilo.

15.6.2016 21:46

jarvis_568d79bde4b04efb49e1daf2.jpeg"Ve středu ráno pozvu k jednání předsedy ANO a KDU-ČSL, abychom se dohodli na další vládní spolupráci. I když se naše názory na organizační změny v policii v posledních dnech výrazně lišily a poznamenalo to fungování koalice, ČSSD by viděla jako chybu, kdybychom zahodili vládní model, který naší zemi přinesl dva a pul roku stability, sociálního smíru a prosperity,“ uvedl premiér. Podle Sobotky ČSSD nepožaduje revizi koaliční smlouvy, ale je připravena jednat s koaličními partnery o jejím doplnění či zpřesnění. "Za dobré bych pokládal, kdyby koalice jasně deklarovala vůči občanům několik zásadních programových bodů, které bude chtít v každém případě společně prosadit ještě do konce volebního období,“ uzavřel premiér.

15.6.2016 21:38

"ČSSD trvá na tom, že reorganizace policie je odborná záležitost, která je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra," napsal ve vyjádření Bohuslav Sobotka. Zároveň zopakoval, že odmítá snahy o politizaci policie. Podle předsedy vlády prezident Tuhý a ministr Chovanec učinili vstřícný krok k věcné debatě tím, že odložili start organizačních změn.

Podle premiéra není žádný důvod k rozbití vlády a ČSSD je připravena dál pokračovat v koaliční spolupráci.

15.6.2016 21:29

Redaktor Aktuálně.cz zastihl Babiše při příchodu do Lucerny.

15.6.2016 21:26

"Policejní prezident Tuhý nemá naši důvěru a měl by rezignovat," zopakoval Babiš v rozhovoru s Martinem Veselovským. Zároveň ho nazval "Chovancovým tajtrlíkem".

15.6.2016 21:17

Andrej Babiš už dorazil do Lucerny. Vystupuje v talk show DVTV.

15.6.2016 21:03

15.6.2016 21:01

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že své odstoupení z funkce nezvažuje.

15.6.2016 21:00

Rezignaci ministra vnitra Milana Chovance ANO žádat nebude, nechce podle Babiše dělat planá gesta.

Související