Co se o víkendu stalo:

- kyperský parlament přijal zákon, který umožňuje rozdělení bank na "dobré" a "špatné". Například banka Laiki převedla vklady do 100 tisíc eur do "dobré" banky, ty vyšší by pak nechala v té "špatné"

- parlament také schválil možnost kontroly pohybu kapitálu a vytvoření fondu solidarity

- ministři financí zemí eurozóny se k jednání sešli až po půl jedné ranní místo plánovaných 18:00

- jednání komplikovaly zejména neshody kyperského prezidenta N. Anastasiadise s šéfkou Mezinárodního měnového fondu Ch. Lagardeovou

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
25.3.2013 02:48 | Jaké budou ruské reakce?

On-line reprotáž nyní končí. -Detaily a vyjádření všech klíčových aktérů přineseme hned brzy ráno.

Když se ale sečte, co se v Bruselu dohodlo, vyplyne z toho, že obyčejným Kypřanům se zatím nic nestane. Největší ztráty zaznamenají zahraniční investoři. Jsem opravdu zvědavý na reakce Rusů.

Uvidíme hned zítra. Dobrou noc.

25.3.2013 02:30 | Anastasiadis: Dohoda je v zájmu všech

Kyperský prezidetnt zatím příliš sdílný nebyl.

"Dospěli jsme k dohodě, která je v zájmu Kypřanů i Evropské unie," řekl Anastasiadis.

25.3.2013 02:10 | Shrnutí, které nepotěší hlavně Rusy

I když zatím máme jen kusé informace o dohodě, pokusím se o malé shrnutí toho, na čem se dohodl Kypr s Trojkou a co schválila euroskupina:

1/ Banka Laiki bude rozdělena na "dobrou" a "špatnou" banku

2/ Do "dobré" banky budou převedeny vklady do hodnoty 100 000 eur, špatná banka pak bude zahrnovat vklady přesahující 100 000 eur

3/ Nově vzniklá "dobrá" banka se připojí k Bank of Cyprus, část vkladů "špatné" banky bude zmrazena a použita na restrukturalizaci bankovního sektoru. Jak moc budou tyto vklady zdaněny zatím není jasné. Hovoří se o 40procentní sazbě.

4/ Banka Laiki by měla časem zaniknout. O zaměstnání tak přijdou tisíce lidí.

Ve výsledku by tedy měly být zdaněny jen vklady nad 100 000 eur u banky Laiki.To je ale špatná zpráva pro Rusy, kteří v ní mají uloženy obrovské finančí prostředky.

O zdanění vkladů u Bank of Cyprus se nyní neuvažuje, ale v budoucnu to je stále možné.

Dohodu by měl schválit kyperský parlament. Pak by zaslání finanční pomoci ze strany eurozóny nemělo nic bránit. Možná ale tento krok nebude potřeba.

Návrh na ozdravení bankovního sektoru tak doplňuje již přijaté zákony o vytvoření fondu soudržnosti a regulaci pohybu kapitálu.

25.3.2013 02:03 | <font color="red">Eurozóna schválila dohodu Kypru s Trojkou</font>
25.3.2013 01:48 | Reuters: Anastasiadis chce uchránit Kypr jako daňový ráj

Čím dál více detailů z nedělních vyjednávání prosakuje k novinářům. Kyperský prezident Nikos Anastasiadis podle zdrojů agentury Reuters bojoval hlavně za to, aby si Kypr mohl udržet svůj dosavadní ekonomický model, kdy je považován za daňový ráj a získává tak velké částky zejména od bohatých Britů a Rusů.

25.3.2013 01:31 | Video: Exploze pobočky v Limassolu

Na Youtube se už objevilo video z výbuchu v kyperském městě Limassol. Ukázalo se, že nešlo o výbuch bankomatu, ale pobočky. Za ním mají stát dva maskovaní muži. Policie už zkoumá kamerové záznamy.

25.3.2013 01:16 | Malé shrnutí

Z toho, co během nedělních nočních vyjednávání zatím prosakuje vyplývá, že rádi mohou být střadatelé, kteří mají u kyperských bank vklady nepřesahující 100 000 eur. Na ně daň uvalena zřejmě teď nebude. Drhuá skupina pak bude pravděpodobně zasažena 40% zdaněním vkladů.

25.3.2013 01:01 | Rompuy zachráncem jednání

Web řeckého deník Kathimerini informuje, že zdržení ve večerních jednání byla způsobena rozporem kyperského prezidenta s šéfkou Mezinárodního měnového fondu Lardaéovou. Šlo zejména o požadované sloučení bank Laiki a Bank of Cyprus.

Podle redaktora Guardianu pak s kompromisem přišel prezident EU Rompuy.

25.3.2013 00:55 | Banka Laiki by měla být redukována

Agentura Reuters informuje, že se kyperský prezident Anastasiades domluvil s prezidentem EU Rompuyem předsedou eK Barrosem na základní podobě dohody. Ta by měla zahrnovat rozdělení banky Laiki na "dobrou" a "špatnou" banku, přičemž vklady do 100 000 eur by patřily do "dobré" banky a byly přesunuty do Bank of Cyprus. Laiki by zaniknout neměla, ale razantně se sníží její vellikost.

Návrh je zřejmě nyní prezentován euroskupině.

25.3.2013 00:41 | Výbuch bankomatu

V kyperském druhém největším městě Limassolu mezitím explodoval bankomat ústavu Bank of Cyprus. Výbuch následně způsobil menší požár. Podle policie nedošlo k žádným zraněním.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru