Bezmála tři čtvrtiny Čechů a Slováků, kteří se první vlny privatizace zúčastnili, svěřily své body investičním fondům. Těch se v roce 1992 zrodilo v první vlně 264 a ve druhé ještě skoro o stovku více (353).

V mnoha případech ale majetek těchto fondů kvůli nedokonale připravenému justičnímu prostředí z tehdejšího Československa jednoduše zmizel, stejně jako jejich zakladatelé. Podle odhadů byl přes fondy „vytunelován“ majetek za desítky miliard korun.

Věhlas Koženému vynesla účast jeho Harvardských investičních fondů v kuponové privatizaci. Slogan "jistota desetinásobku" v 90. letech zlidověl. Do jisté míry to byl právě Kožený, kdo zapříčinil obří úspěch kuponové privatizace u občanů tehdejšího Československa.

Jak se Vám daří? Co vlastně celé dny a týdny děláte? A není vám líto, že jste radši nešel "poctivou" cestou a že nejste českým Warrenem Buffetem?

VŠE O PRIVATIZACI
Vše o kuponové privatizaci

Vaše otázka není postavena na faktických základech. Pan Buffet totiž nikdy nedosáhl desetinásobku, nebo dokonce az šestnáctinásobku v tak krátkém období, v jakém jsme to dokázali v HPH během prvního roku po privatizaci. Na rozdíl od jiných zemí mě Česká republika odsoudila politickou kampaní v tisku, přičemž jiné země by v podobných případech stavěly oslavující monumenty.

Každopádně moje strategie a strategie pana Buffeta jsou v mnoha bodech velmi podobné a zaměřené na dlouhodobý udržitelný růst. O mojí poctivosti není pochyb a o vhodnosti zvolené strategie také ne. Veškeří akcionáři dostali vyplacen desetinásobek – tak, jak bylo slíbeno. Ani v případě politického soudu na objednávku ČSSD se nenašel jediný, který by měl nějaké připomínky k mé osobě. Ukažte mi jediného politika (nebo byznysmena), který může něco podobného říci.

Znáte se s prezidentem Klausem? A když ano, jaký je Váš vztah k němu?

S panem prezidentem jsem se párkrát společensky setkal, stejně jako s prezidentem Havlem a jinými členy téměř všech vlád. Osobně si pana prezidenta velmi vážím a myslím, že udělal obrovskou práci pro ČR a stále tak činí.

Pan Klaus je historicky hodnotná osobnost. Ve spoustě věcí může mít kontroverzní názor, chod dějin ale potvrzuje, že mnohé jeho myšlenky jsou správné (například problémy s eurem). Já osobně nesdílím s panem prezidentem všechny názory, myslím ale, že náš vztah je založen na vzájemném intelektualním respektu a na tom, že oba víme přesně, co chceme a jak toho docílit.

Česko potřebuje více takových osobností, jako je pan prezident Klaus. Osobně předpokládám, že budoucí významné politické osobnosti musí být kromě ekonomického vzdělání i schopny ocenit a rozeznat technologické změny v konvergentních oblastech NBIC a urychleně je implementovat.

Láká Vás návrat do České republiky? Která země je pro Vás ideální pro život?

V „ideálním životě“ můžete tvořit a něčeho tím docílit. Je to tudíž otevřená otázka, která se, myslím, mění během času. Dnešní věda a výzkum jsou pořád dobré v USA i ve spoustě zemí EU. Bohužel ale nemají dost finančního zázemí. Naopak země BRIC berou vědu jako budoucí průmysl a je pouze otázka času, než vedoucí pozici převezme Čína.

Co se týče mé osoby, tak Českou republiku mám velmi rád a vždy jsem se snažil najít cestu, jak se alespoň na čas vrátit. To však dnes (zřejmě ani v dohledné době) nebude možné díky téměř 20leté politické kampani proti mojí osobě, která mě stále kriminalizuje. Být takovýmto hromosvodem politické zloby je sice těžké, snad to ale poskytne prostor jiným podnikatelům k tomu, žít a pracovat v relativním klidu.

Již jsem si zvykl, že život není idealní ani lehký, a tak člověk mnohdy skončí tam, kde to neočekává. Já osobně mám rád Bahamy kvůli krásné přírodě a přátelským lidem. Uvidíme, jak se věci vyvinou v budoucnu.

Příští rok budou v ČR prezidentské volby, nechtěl byste kandidovat?

Chtít a mít možnost jsou a byly vždy dva rozdílné pojmy. Samozřejmě, rád bych přispěl k rozvoji České republiky – ať už v pozici premiéra, prezidenta, či jiné – ale na to je třeba politická realita, která to umožní. Ta dnes bohužel neexistuje, a tak člověk musí dělat to, co může, a tam, kde je.

Jsem však přesvědčen, že vzdělaní a chytří kandidáti na hlavu státu v Česku existují. Osobnosti jako J. Švejnar a P. Nečas (který je fyzikem) jsou ideálními kandidáty. Mají totiž potřebné vědecko-technické předpoklady klást ty správné otázky a najít ty správné odpovědi v nové vědecko-technické znalostní ekonomice.

Podívejte se na dobovou reklamu HC&C

 

Harvardske investicni fondy - reklama
reklama-harvardske-fondy.mp4.jpg

 

 

/Celý rozhovor s Viktorem Koženým čtěte níže./

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Vyjmenujte hlavní viníky odčerpání aktiv akcionářů harvardských fondů a stručně popište co provedli. V čem jste podle Vás udělal chybu Vy?
Viktor Kozeny
Zacinat otazku takovymto zaverem je stary trik, jak se snazit vsugerovat jinym, co neni nikterak pravne podlozene. Nicmene nevim, co myslite slovem "odcerpan", jelikoz zakon nic takoveho nezna. Majetek muze by prodan nebo zakoupen. Co se tyce meho pusobeni, tak strategie vzdy byla delana v nejlepsim zajmu akcionaru v dobe, kdy nebyla zadna ( a umyslne) ochrana minoritnich akcionaru a bylo omezeni na 20 %. Pokud by clovek byval sedel a nic nedelal, tak pouze mohl ocekavat propad na 10 % puvodni ceny po vytvoreni kontrolniho baliku a nemoznost splnit 10 nasobek, ktery byl vsem, co si vyzadali, vyplacen a bezezbytku splnen. Tudiz byla zvolena strategie pridat se do nejakeho konsorcia a tak se stalo a majetek byl maximalne ochranen, systemovy propad cen pri chybejici ochrane minoritnich akcionaru neni mozny zastavit. Toto je znamo jako strategie na zaklade Nash- Equilibria. Pokud vam vsak vadi prodej do zahranici, tak to neni zadne poruseni zakona. To same plati o vzeti cennych papiru z burzy, tak jak to temer veskeri privatni vlastnici nasledovne udelali. Dnes se obchoduje s desitkou cennych papiru z tisicu podniku, ktere byly privatizovany. Jiste to dnesni vlastnici nedelaji, aby se poskodili. Obchodovatelnost cennych papiru nema na cenu podniku dopad a pokud ano, tak mnohdy pozitivni, coz je zakladem oblasti financi zname jako private equity.
Čtenářský dotaz
Byla by dnes hodnota jedné kupónové knížky harvardských fondů z 1. vlny privatizace ve stovkách tisíc Kč za předpokladu, že by si fondy pouze ponechaly podíly v získaných společnostech, nebyly by nijak „spravovány“, přičemž by správce pouze inkasoval poplatek 2% z majetku ročně?
Viktor Kozeny
Nebyla by v zadnem pripade vyssi, jelikoz (jak jsem jiz uvedl) nebyla ochrana minoritnich akcionaru, a proto veskere minoritni podily spadly na 10% puvodni ceny po vytvoreni kontroly. Potom nasleduje neco, co je znamo na zapade jako "cram down", neboli nucene vytlaceni minoritniho akcionare za mizive ceny. Nic nedelat by bylo katastrofalni. Ty fondy, co malo nebo nic nedelaly, skoncily velmi spatne. Velikost poplatku je zanedbatelna s volatilitou zpusobenou strategii. Nebrat v uvahu Nash Equilibrium a dynamickou strategii a sedet a nic nedelat se temer nikdy nevyplaci, jelikoz zivot preje tem, co cini nikoliv tem, co nic nedelaji. Navic to byla spolecenska potreba a nutnost vytvorit treti vlnu privatizace, ktera koncentrovala kontrolu a prave vlastnictvi. Fondy se temer nikdy nebyly schopny dohodnout na dlouhodobe strategii a tak prava reorganizace prisla az po vytvoreni majoritni kontroly.
Čtenářský dotaz
Dobry den pane Kozeny - z ceho nyni zijete ? Zbylo Vam jeste na kafe a nejnutnejsi vydaje spojene s domacnosti ?
Viktor Kozeny
Delam spoustu poradenskych a konzultacnich cinnosti tak, jako na zacatku, kdy jsem prisel do CR v roce 1990. Dnes je to na rozdil v oblasti novych konvergentnich technologii Nano-Bio-Ifo a Cogno (NBIC). Prichazi ticha technologicka revoluce, ktera zcela zmeni (a jiz meni) svet a vytvori nove obrovske trhy. Toto je oblast, v ktere jiz delsi dobu pusobim a ktera je take pro CR klicova.
Čtenářský dotaz
Zdravim pane Kozeny. Jak se dari a co vlastne cele dny a tydny delate? A neni vam lito, ze jste radsi nesel "poctivou" cestou a ze nejste ceskym Warrenem Buffetem? Diky za odpoved.
Viktor Kozeny
Dekuji opet za otevreni otazky zaverem, ktery neni absolutne podlozen. Myslim, ze pan Buffet nikdy nedosahl desetinasobku, nebo dokonce az sestnactinasobku v tak kratkem obdobi, ktery byl akcionarum HPH vyplacen behem roku po privatizaci. Narozdil od jinych zemi, CR me odsoudila politickou kampani v tisku, pricemz jine zeme by v podobnych pripadech stavely oslavujici monumenty. Moje strategie a strategie pana Buffeta jsou v mnoha velmi podobne a zamerene na dlouhodoby udrzitelny rust, ale to je na jiny rozhovor. O moji poctivosti neni pochyb a o vhodnosti zvolene strategie take ne. Veskeri akcionari dostali vyplaceno 10nasobek - tak jak bylo slibeno - a ani v pripade politickeho soudu na objednavku CSSD se nenasel jediny, co by mel nejake pripominky proti me osobe. Ukazte mi jedineho politika, nebo businessmana, co muze neco podobneho rici v pripade zhruba 1,3 miliionu investoru.
Čtenářský dotaz
Dobry den pane Kozeny, zdravim Vas na proslunene Bahamy. Chtel bych se zeptat na to, zda jste jeste v kontaktu s Garym Christiem a jaky je Vas standardni den?
Viktor Kozeny
Pana Garyho Christie samozrejme dobre znam, jakoz i celou jeho rodinu. Bahamy jsou maly ostrov a clovek po urcite dobe pozna veskere vyznamne osoby bez ohledu na typ businessu, nebo politicke nazory. Bahamy jsou male spolecenstvi a pri 200,000 obyvatelich v Nassau, to neni prekvapeni, tak jako v jakemkoliv krajskem meste v CR. Muj standardni den je pracovni prevazne v oblasti vedy a novych technologii. Kdyz se podivate, jake procento GDP dnes tvori zprivatizovane podniky v CR, tak zjistite, ze to bude nekde kolem 10-15 % a zbytek jsou nove nebo modernizovane koncerny. Na rozdil od minulosti, kdy typicky prumyslovy cyklus byl pomerne dlouhy, dnes vsak se zkracuje a obdobi stability se zmensuje. Navic jsme na zacatku obrovskeho prelivu ekonomickeho rustu a vyznamu do Asie. V podstate ty zmeny, co dnes uvidite, v tomto desetileti budou ve velikosti porovnatelne se zmenami za poslednich 50 let.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak jste se tenkrát cítil, když jste se dozvěděl o kupónové privatizaci a příležitosti z toho plynoucí. Myslíte, že současný prezident měl alespoň představu o tom co vlastně připravuje, a že k tomu nemá připraveny odpovídající zákony?
Viktor Kozeny
Pocatecni obdobi v roce 1990-1991 bylo skutecne historicke a zlomove a psaly se dejiny. To, ze jsem zasahl do dejin a usmernil proces, ktery pote zmenil zivot 500 milionu lidi ve vychodni Evrope, bylo samozrejme zivotni prilezitost, ale bez super vzdelani ktere me k takove veci pripravilo, by se to jiste nestalo. Byt ve spravny cas na spravnem miste je samozrejme dulezite, ale nemyslim, ze je to veci nahody. Dnes vidim jeste vetsi prilezitosti nezli v te dobe a konvergentni technologije NBIC a dalsi zcela zmeni svet a zpusob vyroby ale i vzdelani, ktere dnes musi byt multi-disciplinove. Co se tyce zakonu, tak jsem v te dobe byl clenem legislativni rady vlady a veskeri clenove vsech komisi i vlady vedeli, ze zakony jsou nedokonale. Nedokonalost vsak nebyla povazovana na skodu, jelikoz prvotni bylo udelat privatizaci nezvratnou a za druhe docilit rychleho koncentrovani ovladacich baliku a tudiz restrukturalizace. Tak se take stalo a ti co aplikuji pokrocile standardy, musi pochopit, ze velka cast dnesni prosperity je zde prave kvuli takzvane nedokonalosti zakonu, ktere veci urychily. I dnes s odstupem casu si myslim, ze zvolena strategie byla naprosto spravna a samozrejme ze ti co byli aktivni, jsou na tom vzdy o neco lepe, nezli ti co nic nedelaji - a tak to take ma byt.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, znáte se s prezidentem Klausem? A když ano, jaký byl či je Váš vztah k němu? Děkuji za odpověď.
Viktor Kozeny
S panem prezidentem jsme se parkrat spolecensky setkali, tak jako s prezidentem Havlem a jinymi cleny temer vsech vlad. Ja si osobne pana prezidenta velmi vazim a myslim, ze udelal obrovskou praci pro CR a stale tak cini. Pan Klaus je historicka osobnost a ve spouste veci muze mit kontroverzni nazor, ale deni potvrzuje, ze mnohe jsou spravne, jako napriklad problemy s eurem. Ja osobne nesdilim kazdy nazor, ktery pan prezident ma, ale myslim, ze nas vztah je zalozen na vzajemnem intelektualnim respektu a na tom, ze oba vime presne, co chceme a jak toho docilit. CR potebuje vice takovch osobnosti, jako je pan prezident Klaus. Ja osobne predpokladam, ze budouci vyznamne politicke osobnosti krom ekonomickeho vzdelani musi byt schopny ocenit a rozeznat technologicke zmeny v konvergentnich oblastech NBIC a dalsich a urychlene je implementovat. Kdo bude budoucim panem Klausem v techto konvergentnich technologiich NBIC, je otazka - stale jeste otevrena.
Čtenářský dotaz
Dobry den, Lide u Vas investovali knizku v hodnote okolo 1000 korun. Dostali slibenych 10.000 korun? Ano/Ne/Proc? Pokud ano, o cem se dal bavime, vy jste sve splnil a urady by Vas nemeli dal obtezovat.
Viktor Kozeny
Mate naprostou pravdu. Veskeri investori byli obesláni nejmene trikrat pisemnou nabidkou na vykup akcii za 10nasobek a nebo vice, az po sestnactinasobek, kdyz ceny byly vysoke. Veskeri akcionari dostali slibenych 10,000 nebo i vice a co zbylo, byly lide, co zemreli, nebo zapomneli. Desetinasobek byl beze zbytku splnen, tak jak byl dan. Pres 1,1mil. lidi bylo vyplaceno a dnes je tomu jeste vice. Nabidka byla opakovane ucinena a slib byl v plne vysi naplnen. Volatilita trhu po roce 1998, zapricinena padem vsech trhu, je vec jina, ale i v tomto pripade se podarilo, byt se zpozdenim, majetek zachranit. Kde tento majetek je, na to se musite zeptat panu Juraje Sirokeho a Borise Vostreho, kteri v ramci zastav prevzali majetek, ktery ma dnes hodnoty v miliardach dolaru. Proc me neinteligentni lide ale dale otravuji, je nadmiru jasne - politika. Neni bez zajimavosti, ze pri celem setreni se soud ani jednou nedotazal napriklad kupujiciho - pana Dingmana. Proc je tomu tak? Ukazalo by se, ze vse vzdy bylo v poradku. Tak jako tak, politicky motivovavana obzaloba je takovy nesmysl, ze se ji bali zverenit - a ja predpokladam, ze po odvolani veci skonci, protoze se stanou neuveritelnymi lhari, ktere doufejme CR nebude tolerovat, jako v dobe totality.
Čtenářský dotaz
Mate neco spolecneho s Harvard University? Vystudoval jste tam? Jaky degree? Ucil jste tam? Pracoval jste tam?
Viktor Kozeny
Ano jsem radnym absolventem Harvardovy University a jednim z prvnich Cechu, kteri se na tuto univerzitu dostali. Dnes je jich zrejme kolem desitky. Ja jsem na Harvardu studoval v letech 1982 až 1989 v oblasti ekonomie, prava a obchodu - a jelikoz harvardsti studenti maji pravo se take registrovat na MIT, tak nemalou cast financni technologie jsem studoval prave tam a strategii na Harvardu. Muj program na Harvardu byl velmi nestandardni a zmenil se od studia matematiky a fyziky na vyse uvedene vedy. Podobne bezne jsem behem semestru navstevoval az sest ruznych prednasek - vesmes na post-doktoralni urovni a tak jsem posbiral znalosti, ktere se rovnaji temer 12 letum normalniho studia. Diky financnim problemum jsem byl rad, kdyz jsem poplatil BA , ale tim, ze jsem studium umyslne protahoval, jsem docilil mnohonasobneho postgradualniho vzdelani. Samozrejme nebyla to idealni cesta, ale jako emigrant delate, co umite, abyste prezil a neceho docilil. Tak jsem take delal i ja s nemalym ocenenim od mych profesoru, kteri nesou zvucna jmena. Nicmene vzdelani Harvardem pouze zacalo a dnes a denne pokracuje, protoze to, co je dnes spickove vzdelani, bude bez dalsiho studia do peti let nebo i drive velmi zastarale. To je rychlost, kterou se meni nase moderni ekonomie zalozena na znalostech.
Čtenářský dotaz
Hezký den, kdybyste mohl, vrátil byste se žít do České republiky? Nebo která země je pro Vás ideální pro žití?
Viktor Kozeny
Idealni zivot je takovy, kde muzete neco tvorit a neco docilit a kde fyzicky jste je pouze jednou z casti. Je to tudiz otevrena otazka, ktera se myslim meni behem casu. Dnesni veda a vyzkum je porad dobry v USA, ale take ve spouste zemi EU - ale tady bohuzel nema dost financniho zazemi. Narozdil BRIC zeme berou vedu jako budouci prumysl a je pouze otazkou casu, nezli Cina bude ve vedouci pozici. Co se tyce me osobne, tak CR mam velmi rad a vzdy jsem se snazil najit cestu k tomu, abyvch se alespon na cas vratil. To vsak dnes ani zrejme v dohledne dobe nebude mozne, vinou temer 20 lete politicke kampane proti moji osobe, co me dnes a denne kriminalizuje. Byt takovymto hromosvodem politicke zloby je sice tezke, ale alespon to poskytne prostor jinym podnikatelum zit a pracovat v relativnim klidu, tim ze jsem politickym tercem. Jiz jsem si zvykl, ze zivot neni idealni ani pericko, a tak clovek mnohda skonci tam, kde to neocekava. Ja osobne mam rad Bahamy diky krasne prirode a pratelskym lidem. uvidime, jak se veci vyvinou do budoucna.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co podle Vás dělal Boris Vostrý po Vašem odchodu do zahraničí? Jaké jste s ním měl vztahy a jak se časem proměňovali?
Viktor Kozeny
Absolutne nic. Pan Vostry byl zamestnancem v CR a jakym zpusobem se dostal tam, kam se dostal, mne neni znamo. Nicmene je jasne, ze jak pan Vostry, tak pan Siroky, maji co vysvetlovat, kam dali majetek, co jim byl zastavami preveden a jehoz hodnota je dnes v miliardach dolaru.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Váši spolupráci na pokusu vybudovat kapitalismus bez kapitálu považuji za něco výjimečného a obdivuhodného. Příští rok budou v ČR prezidentské volby, nechtěl byste kandidovat?
Viktor Kozeny
Dekuji. Clovek se snazi, sec muze, nejakym zpusobem udelat veci lepsimi. To se myslim podarilo. Neni pochyb o tom, ze to byla take privatizace, co alespon castecne ovlivnila podnikani v Cine a logicky i zbytku BRIC zemi. Nicmene prosperita lezi v budoucnosti, byt je jistou mirou zalozena na vysledcich z minulosti. V tomto smeru se prumysl stava velmi nestabilnim diky konstantni inovaci a geometrickemu vedeckemu pokroku. Vybudovat kapitalismus bez kapitalu nebylo zas tak tezke. Povazuji za podstatne tezsi vybudovat moderni vedecko technickou spolecnost bez vedcu a radneho multidisciplinarniho vzdelani, jakoz i podpory spickove vedy statem. Budouci vlada i hlava statu musi vytvorit strukturu a podminky pro konvergentni technologije NBIC, nebo treba i vyzkum v oblasti antihmoty, ktera se dnes da vyrabet lasery v zajimavem mnozstvi. Toto jsou fascinujici prilezitosti a jejich spravne uchopeni bude mit vliv po mnoho desetileti. Co se tyce me kandidatury, chtit a mit moznost jsou a byly vzdy dva rozdilne pojmy. Samozrejme, clovek by rad prispel k rozvoji CR - at v pozici premiera, prezidenta, ci jine - ale na to je treba politicka realita, ktera to umozni. Ta dnes bohuzel neexistuje a tak clovek musi delat to, co muze - a tam, kde je. Jsem vsak presvedcen, ze vzdelani a chytri kandidati na hlavu statu existuji. Kandidati jako pan Svejnar a pan Necas, ktery je fyzikem, jsou idealnimi kandidaty. Maji totiz potrebne vedecko-technicke predpoklady klast ty spravne otazky a najit ty spravne odpovedi v nove vedecko technicke znalostni ekonomice.
Čtenářský dotaz
Pane Kožený, co říkáte na divadelní hru, kterou o Vás nazkoušelo Divadlo Rokoko? Viktor K. aneb Český národ neskoná Komedie o kuponové privatizaci, Harvardských fondech a Bahamských ostrovech Pravdivý příběh Viktora K., piráta z Prahy Co se naučil na Harvardu? Kdy se stal Viktor DIKem? Kolik se dá utratit na Kypru? Jak chutná ázerbajdžánské tekuté zlato? Kdo byl otcem Viktorova úspěchu? Proč dnes Viktor večeří na Bahamách? A co na to mistři? Všechny postavy v této hře jsou skutečné a nic z toho, co uvidíte, se nestalo..., nebo možná stalo..., těžko říct. Více zde: http://www.mestskadivadlaprazska.cz/repertoar/aktualni/jiri-janku-martin-pacek-petr-svojtka-viktor-k-aneb-cesky-narod-neskona-147.html
Viktor Kozeny
O divadelni hre jsem slysel, ale nic dalsiho neznam. Satira, alegorie a dalsi stylove formy jsou nezbytnou soucasti svobodne spolecnosti. Myslim, ze je dobre, ze umelci a novinari kritizuji a delaji satiry. Nechapu, proc to v CR Ustavni soud vidi jinak, kdyz napriklad pokutoval Reflex za to, ze zobrazil pana Stanislava Grose jako Zeleneho Raula. Ja si osobne myslim, ze Stanislav Gross je skutecne Zeleny Raul a takovato karikatura a satira je jeho dobry popis. Proc by verejni predstavitele meli pravo nebyt kritizovani nebo nebyt predmetem satiry a komedie? Svoboda projevu je podle me dulezitejsi nezli nejaka pochybna ochrana (mnohda prohnile) osobnosti. Samozrejme, ze podobna kritika plati i pro me - a pokud umelci maji chut udelat komedii a satiru, proc ne? Neco jineho je vsak o nekom tvrdit, ze je zlodej a porusit presumci neviny. V oblasti pravni CR ma stale jeste prostor a neni pochy,b ze az novi mladi lide, co studuji po celem svete zacnou vykonavat vyznamne pozice, ze i CR se priblizi tomu, co je vsude po svobodnem svete bezne, to jest nepokutovat zdravou kritiku a satiru verejnych predstavitelu.
Čtenářský dotaz
Váš dost pohnutý osud napovídá, že jste sice byl chytrý a měl tah na branku, ale asi Vám v určité životní etapě chyběla i určitá životní moudrost.Změnilo se toto u Vás v posledí době a co lze ještě ve vztahu k českým spoluobčanům napravit,máte něco takového v úmyslu?
Viktor Kozeny
Opet zacinate vasi otazku naprosto nepodlozenym zaverem. Samozrejme po valce je kazdy generalem a vzdy je mozne se podivat zpet a rici, co kdy mohlo byt udelano lepe. Faktem zivota je, ze minulost se prepisuje pouze v ucebnicich o historii dejin a dnes do urcite miry ve spolecenskych mediich (jsou i mnohe firmy, co se tim zivi) ale neni ji mozne predelavat v realnem zivote. V dobe privatizace mi bylo 27 az 30 let a myslim, ze veskera substantivni rozhodnuti byla naprosto v poradku a tezko mohla byt delana lepe. Problem zacne byt, kdyz se zacnou hazet masovym zpusobem politicke klacky pod nohy. Lide si musi uvedomit, ze spolecnost bez uspesnych lidi je spolecnosti chudou a ubohou. Samozrejme zavist ani politika nejsou unikatni pro CR, ale je dulezite, ze se pro takove veci v budoucnosti najde mene a mene mista. Co se tyce moudrosti, tak samozrejme ze i ta s vekem pribyva, ale mozna na misto moudrosti bych pouzil vyraz politicky prijtelne korektnosti.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, 1. I já měl Vaše kupony a narozdíl od většiny lidí na nich vydělal, protože jsem stihnul je prodat za 10tis v době jejich zpětného výkupu. Co se kde podle Vás zlomilo, že Harvardský holding není dnes po boku jiných holdingu jako jsou PPF, Penta atd... 2. Vyhrál jste pár pří oproti investorům ze spojených státu a díky tomu se možná časem přiblíží Vaše svoboda. Jaké máte plány dál? Opět vybudujete holding jako dříve anebo už jste názoru, že ta doba je pryč a dnes je vhodnější založit spíše fond typu private equity? děkuji za odpovědi.
Viktor Kozeny
Jak jiste vite tak veskeri akcionari jako vy dostali alespon trikrat pisemne nabidku k vykupu a slib byl splnen tak jako ve vasem pripade. Nemyslim, ze jak PPF tak ani Penta byly tercem politicke kampane, tak to je v pripade me osoby a Harvardu. Uspech PPF spociva prevazne v Pojistovne, kterou koupili od statu - a Penta pomalinku a dobre akumuluje. Z politickych duvodu HPH nikdy nic od statu nekoupil, byt privatizovat Ceske drahy bylo a je mimoradne lukratvni. Nicmene neni mozne srovnavat situaci klidu pro podnikani a byt politickym tercem po dve desetileti. K druhe casti jsem jiz naznacil, ze budoucnost je v konvergentnich technologiich NBIC a dalsich, jako je letectvi, vesmir a dokonce i antihmota ktera bude vyuzitelna pro vojenske ucely behem peti let. Nicmene nejzajimavejsi se dnes jevi oblast Protocells neboli protobunek a Life Sciences vseobecne.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Kožený, máte na sobě bermudy?
Viktor Kozeny
Ano mam, na rozdil od vystredniho bilionare Howarda Hughese, ktery kdyz daval interview novinarum v Californii po telefonu, sedel nahy na balkonu zdejsiho hotelu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Mám takový dotaz. Než jste se objevil vy s vašimi Hardvardskými fondy, tak nebyl mezi lidmi zájem o kuponovou privatizaci. O kuponovou privatizaci jsme měli zájem jen my (asi jen 1,5milionu lidí za celou ČSFR), kteří jsme nechtěli dát ani bod fondům a chtěli jsme získat sami akcie podniků. Vy s vašimi fondy a 10.000Kč na ruku za knížku jste roztočil nebývalý zájem o kuponovou privatizaci. Zbytečně se tak do kuponové privatizace zatáhlo 7milionu lidí navíc, kteří dali své body jen fondům. Nyní se ptám. Dostal jste to za úkol od strůjců kuponové privatizace, aby se zatáhli do kuponovky lidi, kteří dají body fondům? Měli strůjci kuponovky strach, že do kuponové privatizace jde na začátku "jen" 1,5milionu lidí, kteří nechtějí dát body fondům, ale chtějí akcie jen pro sebe? Kdyby Vy s těmi vašimi fondy jste nebyl, tak bychom si my co jsme šli po akciích přímo rozdělili mezi sebou podstatně více majetku. Děkuji za odpověď.
Viktor Kozeny
Dekuji za otazku, ktera je krasnou verzi prikladu matematicke teorie her. Samozrejme, ze vas ucast mnohych na kuponove privaci poskodila a ze by jste na tom byl lepe, kdyby se privatizace nestala masovou. Tak se alespon zda do te doby, nez nezvazite politickou starnku veci. Neni mozne politicky prezit privatizaci vseho majetku za pouhe ucasti v te dobe 750,000 osob. I kdyby se privatizovalo s tak malou ucasti, tak by zrejme majetek byl podstatne mensi, takze by bylo mozne, ze byste dostal jeste mene - a co je jeste horsi: bylo mozne, ze zprivatizovany majetek se mohl opet zestanit, protoze opozice by bezesporu vyuzila krachu privatizace. Mala ucast byla vseobecne znamy problem na vsech urovnich MF a reseni prislo, kdyz jsem se del ve vane v podobe project finance a zaruce desetinasobku.
Čtenářský dotaz
Dobry den, stykate se jeste s panem Vaclavem Klausem? Jak byste hodnotil vykon funkce prezidenta, co se tyke ukradeni pera. Vice takovych Klausu? Jonatan
Viktor Kozeny
Na nas vztah jsem jiz drive odpovedel a neni treba odpoved opakovat. Co te tyce asynchronicky sestrihanych video zaznamu, tak vas mohu ujistit, ze neco takoveho se da vytvorit i v pripade vasi osobnosti. Pokud vim od zdejsich diplomatu, tak zadny incident se nekonal a pan prezident udajne dostal dar, jak je pri stanich navstevach bezne. Myslim, ze je zly umysl snazit se nekoho udelat filmovou montazi a znehodnotit dvacet let hajeni zajmu CR, tak jak pan president Klaus uspesne vzdy cinil. V lepsim pripade je to nepovedeny vtip.
Čtenářský dotaz
Dobry den, nechcete vse popsat v knize, byl by to jiste trhak s poradnym ziskem?
Viktor Kozeny
Biografie je veci, ktera se dela na konci zivota - a ja si osobne myslim, ze tato doba jeste neprisla.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zdravím od bývalých studentů FEL Praha. Je pravdou , že jste vyplatil většinu akcionářů Vašich Harvardských fondů, a vše co proti Vám následovalo bylo založeno jen na tom, že na té menšině si chtěl někdo udělat business? Je též pravda, že Američané se kterými jste šel do aktivit s naftou následně korumpovali členy kongresu, aby byl soud v USA rozhodnut proti Vám? Děkuji za odpověď
Viktor Kozeny
Co se tyce ceske zalezitosti- je to vec, ktera je ciste politickou objednavkou. Odvolani, co bude v nadchazejich dnech doplneno, ma pres stovku ruznych bodu, kde soud chybil a takoveto mnozstvi nemuze byt dano neschopnosti. Nicmene budete moci posoudit v ramci nekolika dnu, pokud si odvolani prectete - a ja ho samozdrejme necham zverejnit. Co se tyce Azerbajdzanu a USA, tak kdyz si prectete muj treti affidavit z Baham z roku 2007 - tak je tam uvedeno, kdo vsechno z vlady USA o tech vecech vedel, vcetne sefa CIA a NSC a US Presidenta a jejich zamestancu. Tento affidavit (pisemne svedectvi pod prisahou) nebylo oporovano ze strany USA. Cesti novinari maji take tento document k dispozici.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, čemu se nyní věnujete, připravujete nějaký projekt nebo je nějaká oblast, do které byste chtěl dlouhodoběji investovat svůj čas a peníze?
Viktor Kozeny
Jak jsem jiz drive pravil, zabyvam se "Convergent Technologies", coz jsou Nano-Bio-Infor a Cogno s dalsimi. Velkou perspektivu ma vyroba antihmoty lasery, její vyuziti se zda vzdalene, ale bude aktualni behem peti let. Lety do vesmiru a letectvi poroste obrovskym tempem. Electromagneticky rail gun rechnologije se vsi pravdeodobnosti umozni pozemni zrychleni na vysoka Mach cisla a da zacatek 'one stage to orbit' letum. Hypersonicka technologije jiz existuje v USA, Rusku a Cine krom dalsich zemi. Mimoradne perspektivni oblasti jsou PROTOCELLS neboli protobunky, ktere jsou nadchazejicimi tovarnami 21. stoleti. Podobne biologicka elektronika (elektronika, co skutecne zije) dnes jiz existuje. Nanotechnologije a brain-machine interface jsou dalsi dramaticky rychle rostouci oblasti. Strucne receno, behem priblizne desitky let prijde naprosto neprestavitelny prevrat v technologijich vyroby, jakoz i produktu na zaklade NBIC convergence. Oblast 'Life Sciences" bude strukturalne zrejme nejvetsi casti budouciho GDP.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, spíše taková otázka na odlehčení. Jaký je váš vztah k autům, jaká máte rád auta, popřípadě jaká se vám líbí a která vlastníte nebo jste vlastnil? Děkuji
Viktor Kozeny
Mam zajem o transpot vseobecne, a to s ohledem na ekonomicnost a ekologickou udrzitelnost. Muj zajem se tyka nejenom aut, ale take maglev vlaku, kompozitovych letadel a kosmickych letu pomoci pozemniho urychleni elektromagnetickym rail gunem. Prave v teto oblasti technologie nabizi nova reseni. Vseobecne svet je fazi elektrifikace, ktera bude dale pokracovat a stavat se chytrejsi v podobe elektro-datoveho smart-grid, ktery se bude sam konfigurovat a adaptovat vnejsim zmenam. Superconduktory prinasi nova reseni do motoru od lodi po vlaky a ochranny stit pro lety do vesmiru. Solarni vyroba poroste mnoha desetileti a bude dominantni s vodikem zrejme jako forma uschovy teto energie. V letectvi uvidite take vice elektromotoru a elektromagnetizmu jakož i vodiku. Opet je zjevna konvergence nekolika disciplin napric ruznym druhum dopravy.
Čtenářský dotaz
Do jakych podniku se podle Vas dnes vyplati dlouhodobe investovat? Jsou to technologie, energie, prumysl, telco, bankovnictvi, poradenstvi ci nejaky jiny obor? Diky a at se Vam dari! Petr
Viktor Kozeny
Opet jsou to oblasti, ktere spadaji do Nano, Bio, Info a Congno. V postate kazda cast prumyslu se dnes predelava pomoci modernich technologii a otviraji se nova odvetvi a obory, ktere predtim neexistovaly. Otazkou neni, co se zmeni, protoze ta je jednoducha: Zmeni se temer vse. Otazkou je, v jakem poradi se veci budou menit- a i tady je odpoved zrejme mnohe soucasne a velmi rychle. Tak napriklad v elektronice se predpoklada, ze v oblasti bezdratove budouci elektronika bude vyzadovat zhruba 1,000 radios na osobu, ktere budou v podstate neviditelne a daji zaklad pocitacum, co se proste natrou barvou na zed. Toto se deje v te same dobe, co se vytvari biologicka elektronika, a dela se katalog casti a funkcnosti v teto oblasti. Muze to znit nepredstavitelne, ale nektere budouci pocitace a elektronika budou zive organizmy a nektere dokonce autonomni a inteligentni. V teto oblasti je nejdulezitejsi obor Complexnich Adaptabilnich (Inteligentnich) Systemu. Co se tyce prumyslu Transport, Medicina/Life Sciences (Protobunky atd), a Potrava ktera se tiskne a ktera leci budou mit obrovsky narust.
Čtenářský dotaz
Jste skutečným majitelem Slávie Praha?
Viktor Kozeny
Nikoliv, ale soused Joe Lewis ji myslím vlastni nebo vlastnil.
Čtenářský dotaz
Chodíte na ryby? Jakou jste chytil největší rybu? v kg či cm.
Viktor Kozeny
Jako spravny rybar vam musim odpovedet, ze mela vetsi oci nezli dlan moji ruky. (LOL -neberte to vazne samozrejme)
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaká byla nejdůležitější informace, kterou jste se kdy dozvěděl? Díky
Viktor Kozeny
Toto je ponekud osobni, ale tyka se zdravi nekoho z rodiny - ze je v poradku.
Čtenářský dotaz
Kdy se podíváte zase do čech, Viktore?
Viktor Kozeny
Když jsem naposledy zazadal o vstup do CR, tak mi vas byvaly ministr pan Gross (take zvany Zeleny Raul) odmitl udellit povoleni ke vstupu s oduvodnenim, ze bych narusil verejny poradek a ohrozil statni bezpecnost -zrejme svoji kandidaturou do EU parlamentu. Myslim, ze jako udajny reditel Policie CR pochopite, ze kdyz jsem nemohl kandidovat do EU, ze se prave neritim koupit letenku a Zemanovy teplaky, abych si zazadal o duchod a zacel splacet, co si nejaky politik vymyslel.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak zněla nejdůležitější informace, kterou jste se v životě dozvěděl?
Viktor Kozeny
Zaverem muj srdecny pozdrav vsem ctenarum v CR. Cas i prostor dal moznost naznacit alespon ramcove, kam budoucnost miri - a pokud to alespon jednomu z vas nejak pomuze, tak jsem rad. Chcete-li me kontaktovakt, muzete mi napsat na vkozeny@coralwave.com a v ramci casovych moznosti vam odpovim. Preji hezky den a hodne uspechu. Viktor Kozeny Lyford Cay Bahamas
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru