Jednodenní konference DOTS 2017, která probíhala v pražském Fóru Karlín, se zaměřila na to, jak digitální technologie přetvářejí současný byznys. Cloud, umělá inteligence a učení strojů a možnosti zpracování velkých objemů dat představují prakticky pro všechny firmy nejen nové příležitosti, ale i hrozby a rizika.

Hlavním řečníkem byl na konferenci Satya Nadella, generální ředitel Microsoftu, jehož firma je také jedním ze dvou hlavních partnerů konference. Druhým je poradenská společnost KPMG. Nadella se v úterý setká i s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem.

Kromě Nadelly vystoupil také Gerd Leonhard, autor knihy Technologie versus Lidskost. Dále také partner KPMG David Scott, kardiochirurg Jan Pirk, zakladatel pražského maratonu Pablo Capalbo a další.

Konferenci jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
28.3.2017 13:12 | Ukončení konference

Letošní konference DOTS 2017 je u konce, děkujeme za sledování.

28.3.2017 12:44 | Technologie je neutrální, dokud ji nepoužijeme

"Vše, co může být automatizováno, digitalizováno... BUDE. Příkladem je hudba, která nechtěla do cloudu, teď je v cloudu," říká Gerd Leonhard a zároveň dodává, že realita je taková, že stroje přicházejí, ale není nutné se jich obávat. Je důležité přemýšlet, co by se mohlo stát a jak to kontrolovat.

"Jsme stovky let od toho, aby stroje myslely jako lidi. A to je dobře," dodává Leonhard. Zároveň je podle něj nutné, aby se investovalo do dvou základních věcí; do algoritmů a androritmů. V lidském zájmu totiž podle něj není to, aby nás stroje replikovaly. "Největší nebezpečí je, že se staneme jimi. Useless humans. To si ale nemyslím. Myslím, že najdeme způsob, jak technologii a humanitu propojit. Technologie je exponenciální, humanita lineární," uzavírá Leonhard. 

"Přijměte technologii, ale nestaňte se jí."

Konference DOTS

 

 

28.3.2017 12:31 | Logika a etika našeho světa se mění

Futurolog a spisovatel Gerd Leonhard, který napsal knihu Technologie vs. Humanita právě vystupuje na DOTS. Jeho tématem je budoucnost technologie.

"Spotify má 21 milionů písní za 10 eur. My jsme dřív platili 10 eur za jedno CD. Kompletně jiný byznys model. Mění se framework, ne obrázek těchto technologií," říká Leonhard a dodává, že logika a etika našeho světa se mění. Nejde o nový cloud, robotizace podle něj změní naši společnost.

"Směřujeme k budoucnosti, ve které je důležité, že vaše schopnost přemýšlet Z budoucnosti je důležitější než přemýšlet O budoucnosti. Když se zeptám, co bude za pět let? Asi hodně věcí. Měli bychom mít odpověď. Pokud ne, začněte myslet. Genetické inženýrství? To je 20 let. Určitě do té doby budeme schopni předejít nějakým druhům rakoviny. Budeme žít déle," dodává Leonhard.

Konference DOTS

28.3.2017 12:17 | Digitalizace pražského maratonu

Italský manažer Carlo Capalbo v roce 1995 zahájil projekt Pražského mezinárodního maratonu a věnuje se tomu, jak se díky digitalizaci pražský maraton proměnil. "Nikdy nebudeme největší, nebohatší, nejpopulárnější anebo nejrychlejší maraton. Přesto můžeme být nejinovativnější," řekl na úvod.

Capalbo dále popisuje digitální vývoj pražského maratonu; v roce 1997 byl zaveden první čipový timekeeping, v roce 2004 první živý přenos ze závodu, od roku 2008 začali spolupracovat s cloudovým úložištěm a jako první na světě uvedli v roce 2009 live tracking, tedy sledování běžců v aktuálním čase.

Manažer popisuje i další novinky, jakou je například speciální ID každého běžce. Obsahuje jeden soubor s jeho profilem, výsledky i dalšími aktivitami. Vytvořili také samostatný šampionát s profesionály.

Konference DOTS

28.3.2017 12:14 | Změňte svět

Pokud změníte způsob, jakým se díváte na svět, můžete změnit svět, který vidíte.

28.3.2017 12:07 | Nadellovo poselství na závěr

"Co bude ta příští velká změna? Smíšená realita. Zamyslete se nad tím. Vaše pole působnosti se může proměnit v počítač, kde můžete vidět reálný svět, ale také svět, který je ponořen v tomto světě. Jak architekti, učitelé, urbanisté, tak jakákoliv profese, kterou si dokážete představit, se změní," dodal na závěr Satya Nadella.

Konference DOTS

 

28.3.2017 12:02 | Cloudové technologie umí zmírnit i následky živelných katastrof

Nadella také zmiňuje využití cloudu Microsoftu českou firmou Neuron soundware, která pomocí analýzy zvukových dat umí například odhalovat poruchy ve strojích. Systém se sám učí a zpřesňuje se s narůstajícím počtem analýz, které provede.

Během Nadellova vystoupení také běží video, které ukazuje, jak výrobce leteckých motorů Rolls-Royce využívá cloudovou technologii k prediktivní správě své flotily motorů na celém světě.

Dalším příkladem využití cloudové technologie je GINA a je zároveň ukázkou toho, jak technologie umožňují například zmírnit následky živelných katastrof nebo nehod. Česká společnost GINA Software (zkratka pro Geographical INformation Assistant) vyvinula softwarový systém pro mobilní sdílené digitální mapy, do kterých je možné zaznamenávat různé poznámky v reálném čase. Umožňuje tak navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů složek záchranného systému a efektivní výměnu informací při řešení krizových situací - například kde hoří nebo kde blokuje silnici auto. Software GINA se osvědčil už při zemětřesení na Haiti, je používán českým integrovaným záchranným systémem, ale i OSN či mezinárodními humanitárními organizacemi.

28.3.2017 11:51 | Ve znamení cloudu

Další oblastí zájmu je podle Nadelly schopnost malého byznysu používat technologie, které byly doposud přístupné velkým firmám. Například koncept Ekotech - 15 lidí, kteří používají Office 365 mohou spolupracovat, komunikovat, když jsou zrovna "v terénu". Využívají možností, které mají velké korporace.

"Poprvé v jakékoliv ekonomice můžeme dodat malým byznysům technologie. To je asi jedna z nejzajímavějších změn, které se dnes ve světě IT dějí," říká.

Nadella ukazuje využití cloudové technologie na příkladu spolupráce se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) v Praze. Ta v minulém roce převedla část svých systémů do cloudu, což jí přineslo mnoho úspor a výhod, jak z pohledu celé organizace, tak z pohledu práce lékařského a nelékařského personálu. Každý z více než 6500 zaměstnanců VFN má díky cloudu možnost přistupovat ke svým e-mailům, souborům a dalším potřebným informacím odkudkoli.

"Stavíme jednu z nejlepších cloudových infrastruktur. Máme přístup, kdy bereme světové potřeby. Máme v Evropě deset datacenter, do kterých jsme investovali tři miliardy dolarů, vystavěli jsme cloudovou infrastrukturu napříč kontinentem," říká Nadella. Cloud je však jen částí příběhu, definujícím prvkem každé aplikace nové generace bude umělá inteligence. Schopnost projít obrovské množstvím dat a udělat z nich výstup bude zásadní pro každou aplikaci.

28.3.2017 11:47 | Zcela plno

28.3.2017 11:37 | Nadellovy ambice

Nadella například řekl, že současný byznys disponuje množstvím technologií, ale hlavním problémem je nedostatek lidského času a pozornosti. "Jeden z cílů, který jsme si určili, je inovovat byznysové procesy tak, že můžete jako jednotlivci nebo organizace strávit více času nad věcmi, které jsou pro vás důležité."

"Žijeme v čase, kdy každá stránka našeho života, každý průmysl a každá země je do základů proměňována skrze technologie. Vlasntě se na to můžete dívat tak, že každý sektor se stává sektorem taženým technologiemi,"

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru