Výnosy znojemského výrobce netkaných textilií Pegasu Nonwovens se v prvním pololetí meziročně zvýšily o 13,6 procenta na 111,4 milionu eur (zhruba 3,1 miliardy korun). Zisk rostl o více než polovinu na 10,5 milionu eur (kolem 291 milionů korun). Lepších výsledků společnost dosáhla díky vyšším prodejům hotových výrobků z nové výrobní linky v Egyptě.

Dvojciferně, a to o 15 procent, rostl ukazatel EBITDA, tedy provozní zisk před započtením úroků, odpisů a před zdaněním. Zvýšil se na 22,1 milionu eur (612 milionu Kč).

"Nárůstu jsme dosáhli zejména díky přínosu nového egyptského závodu a také díky slabšímu kurzu koruny vůči euru," uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Ondřej Kouřil.

Egyptská linka se letos naplno rozjela po předchozích problémech, které souvisely s politickou situací. Závod sídlí na okraji hlavního města Káhiry a kvůli nepokojům tak nemohla nová linka fungovat naplno.

"Nyní linka dosahuje podobných výrobních parametrů, na jaké jsme zvyklí v závodech v Česku. Spokojeni jsme také s tím, že jsme v prvním pololetí zvýšili podíl technologicky vyspělých materiálů. Také došlo k posílení skladových zásob, což nám umožňuje lépe plánovat výrobu," uvedl generální ředitel František Řezáč.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku, v Česku má výrobní závody ve Znojmě a v Bučovicích. Zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bází polypropylenu a polyetylenu, které se využívají pro hygienické prostředky, uplatní se ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovanou na burzách v Praze a ve Varšavě.

Podle analytika Patria Direct Tomáše Sýkory byly tržby mírně slabší, než se původně odhadovalo. Neočekává ale žádnou zásadní reakci investorů na zveřejněné výsledky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru