První pololetí bylo pro největšího českého výrobce automobilů Škoda Auto rekordní. Škodovka dosáhla na historická maxima na úrovni tržeb, které vzrostly o 20,3 procenta na 165 miliard korun. 

Provozní zisk se v prvním pololetí zvýšil o 74,9 procenta na 11,7 miliardy korun.

Poprvé v historii prodala Škoda Auto svým zákazníkům za první pololetí více než půl milionu vozů. Celkem dodala 522 000 vozů, což je o 12,5 procenta více než ve stejném období loňského roku. 

"Nová Octavia, srdce naší značky, je ve všech ohledech trefou do černého, která překonává naše očekávání. Chceme nadále růst a nezměněnou silou pokračujeme v největší produktové ofenzivě v historii naší společnosti," uvedl předseda představenstva Škody Auto Winfried Vahland.

Čistá likvidita vzrostla o 41,9 procenta na zhruba 51 miliard korun. Naopak ale klesly investice Škodovky do nových modelů. Zatímco vloni byly tyto investice přibližně 7,2 miliardy korun, letos dosáhly pouze 4,1 miliardy. 

I tak se ale automobilce investice do nových modelů vyplácejí. "Vedle vyššího zisku je dokladem finanční síly podniku také nárůst čisté likvidity. Rovněž za celý letošní rok očekává Škoda další nárůst odbytu, tržeb a zisku," uvedl Winfried Krause, který je ve Škodě zodpovědný za oblast financí.

V plánech Škody Auto je do roku 2016 představit každý půlrok nový nebo přepracovaný model. Na konci srpna by se měla v Mladé Boleslavi vyrábět nová řada Škody Fabia, která bude veřejnosti představena teprve na podzim v Paříži.

Nedávno začala česká automobilka prodávat další novinku, Octavii G-Tec s pohonem na stlačený zemní plyn, a v srpnu se pak chystá k uvedení nové verze vozu Octavia Scout. 

Škoda Auto také již potvrdila výrobu nového vozu v Kvasinách na Rychnovsku, kde by se podle některých zdrojů měl začít vyrábět model sportovně užitkového vozu (SUV) s pracovním názvem Snowman. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru