Americká komunitní internetová síť Twitter ve druhém čtvrtletí pokračovala v rozšiřování členské základny. Počet aktivních uživatelů jí meziročně stoupl skoro o čtvrtinu a tržby dosáhly 312,2 milionu dolarů (6,4 miliardy Kč), tedy více než dvojnásobku proti stejnému období loni.

Akcie společnosti po oznámení čtvrtletních výsledků prudce vzrostly a v prodlouženém obchodování přidávaly až přes 30 procent.

Twitter sdělil, že počet aktivních uživatelů mu za tři měsíce do června stoupl o 24 procent na 271 milionů. V předešlém období se zvýšil o 25 procent. Pro srovnání, největší internetová sociální síť na světě, Facebook, má 1,3 miliardy uživatelů.

Čtvrtletní tržby Twitteru se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 124 procent a překonaly odhady trhu, který očekával výsledek 283,1 milionu dolarů. Společnost za tři měsíce od dubna prohloubila čistou ztrátu na 144,6 milionu dolarů (2,9 miliardy Kč) ze 42 milionů USD před rokem. Po očištění o některé položky ale zaznamenala zisk dva centy na akcii. Trh čekal mírnou ztrátu.

Twitter loni na podzim vstoupil na burzu, kde jeho akcie díky poptávce investorů rostly a v prosinci stouply na rekordní cenu 74,73 USD. Poté ale ztratily skoro polovinu hodnoty kvůli obavám, že firma neroste dostatečně rychle na to, aby bylo její ohodnocení na trhu odůvodněné. Po zveřejnění dnešní výsledkové zprávy akcie vystřelily vzhůru a stouply až o 35 procent na 51,20 USD za jednu, napsala agentura Reuters.

Analytik Arvind Bhatia ze společnosti Sterne Agee poznamenal, že Twitter dosáhl dobrého výkonu dokonce i na americkém trhu. "Pro tuto chvíli to zarazí některé obavy ohledně (jeho) růstu v USA," poznamenal také.

Twitter je bezplatnou službou, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou sdělovat krátké vzkazy v délce do 140 znaků. Wall Street se v minulosti rozcházel v tom, jestli se z firmy, která bojovala se zpomalujícím růstem počtu uživatelů, může stát internetová platforma na podobné úrovni jako Facebook, podotkla Reuters.

Twitter zároveň zvýšil odhad tržeb za celý rok, a to na 1,3 miliardy USD až 1,33 miliardy USD.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru