Americkému technologickému gigantu Apple klesl poprvé za 11 let čistý roční zisk. Fiskální rok uzavřel se ziskem 37 miliard dolarů (690 miliard Kč).

Čistý zisk za třetí čtvrtletí letošního roku se meziročně snížil o 8,5 procenta na 7,5 miliardy dolarů. Tento ukazatel se klesal již třetí čtvrtletí po sobě.

V prodeji hlavní komodity Applu, mobilních telefonů, se firmě v posledním čtvrtletí dařilo i dle očekávání analytiků. Podle agentury Reuters prodal Apple 33,8 milionu iPhonů a 14,1 milionu iPadů.

Tržby dosáhly za třetí čtvrtletí 37,5 miliardy USD, zatímco burza ve Wall Street v průměru odhadovala 36,8 miliardy. Tento ukazatel meziročně vzrostl z loňských 36 miliard dolarů.

Apple oznámil výsledky po konci obchodování na newyorské burze. To bylo, díky předpovědím analytiků ještě celkem příznivé a titul si připsal 0,74 procenta.

Apple měl za sebou vůbec poměrně dramatický kvartál. Nejočekávanějším okamžikem uplynulého čtvrtletí z pohledu firmy bylo bezesporu představení nových iPhonů. Šéf společnosti Tim Cook představil jak novou verzi 5s se čtečkou otisku prstů, tak i první barevnou řadu 5c, u které se předpokládalo, že zaútočí na trhy s nižší kupní silou. O tomto cíli začali analytici pochybovat už hned na prezentaci, když Apple odhalil ceny novinky.  

A ačkoli se firma později pochlubila, že za první tři dny prodala devět milionů nových přístrojů, akcie reagovaly na představení zásadních novinek poklesem. Den po akci se titul propadl o 5 procent

V neúspěšném kvartálu se Apple stal nejhodnotnější firmou na světě

Přesto se Applu v tomto kvartálu podařil jeden efektní skok. Stal se totiž poprvé v historii nejhodnotnější značkou světa, když z tohoto trůnu sesadil (následován Googlem) výrobce nápojů Coca-Cola. Hodnota značky tehdy atakovala částku 100 miliard dolarů. Ta se totiž (bez kontraktu s telefonním operátorem) začala prodávat od 13 tisíc korun výše.

Naposledy 22. října Apple představil další novinky. Při tradiční podzimní akci následovníci Stevea Jobse ukázali iPad Air, iPad mini a také novou verzi ultrabooků Macbook Pro.

Největší konkurent Applu na trhu s mobilními telefony - jihokorejský Samsung - hlásí v aktuálním výsledkovém období naopak opět rekord. Jeho čistý zisk vzrostl meziročně o čtvrtinu na 140 miliard korun. Firmě, která je globálně největším výrobcem smartphonů, výrazně pomohla její polovodičová divize. Její zisk se meziročně zdvojnásobil, když rostla zejména poptávka po paměťových čipech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru