Jako první přišla v aktuální americké výsledkové sezoně tradičně na řadu hliníkářská Alcoa. Společnost za druhé čtvrtletí letošního roku vykázala podle agentury Reuters čistou ztrátu ve výši 119 milionů dolarů. Rok předtím přitom ztrácela pouze dva miliony. Většinu aktuální ztráty totiž tvoří náklady na rekonstrukce výroby či záležitosti zděděné z předchozích období. Bez započtení jednorázových položek by byla společnost 76 milionů dolarů v zisku. 

V posledních kvartálech Alcoa ztratila svou pověst lakmusového papírku tržních reakcí na celou výsledkovou sezonu. I tentokrát tak bez ohledu na výsledky třetího největšího producenta hliníku na světě analytici očekávají poměrně příznivou sezonu. I když je odhadovaný růst o něco pomalejší než v prvním čtvrtletí. 

Od korporací v indexu S&P 500, tedy indexu sdružujícím pět set největších amerických veřejně obchodovatelných společností, se očekává nárůst agregátního zisku o 1,8 %. V pozitivním duchu zahájily americké akcie i dnešní obchodování. K růstu a očekávání dobrých výsledků hospodaření v nadcházející výsledkové sezoně přispívá zejména páteční příznivá zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA. Ta posílila naděje, že ekonomika si teď vede relativně dobře, takže by firemní zisky mohly růst. Před polednem se růst cen akcií ale zpomalil a některé indexy měly mírnou ztrátu.

Zveřejňování výsledků sledovaných softwarových a internetových gigantů přijde na řadu spíše v druhé části sezony. Yahoo, které shodou okolností v pondělí ukončilo činnost svého vyhledávače AltaVista, zveřejní své výsledky v úterý 16. července. Google a Microsoft odhalí, jak se jim v druhém kvartálu dařilo, o den později. V úterý 23. července odtajní údaje Apple a o den později ho bude následovat Facebook.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru