Finský výrobce mobilních telefonů Nokia vykázal ve druhém čtvrtletí tohoto roku ztrátu ve výši 1,41 miliardy eur. O rok dříve ztráta dosahovala "jen" na 369 milionů eur. Oznámila to firma ve zprávě.

Nokia tak stále více zaostává za svými rivaly. A to i přesto, že se jí ve druhém čtvrtletí podařilo prodat 4 miliony nových smartphonů Lumia, které běží na operačním systému Windows od Microsoftu. Toto číslo udává počet telefonů dodaných do velkoobchodního řetězce, ne koncové prodeje zákazníkům.

Management Nokia v tomto ohledu vidí příležitost v novém operačním systému Windows 8, který se má dostat do prodeje v říjnu tohoto roku. Nokia si od něj slibuje vyšší prodeje telefonů Lumia.

 

Firma zároveň oznámila, že má na účtu v hotovosti 4,2 miliardy eur, což je o 300 milionů eur více, než předpokládali analytici.

Akcie firmy po oznámení výsledků okamžitě vystřelily v předobchodní fázi na americké burze NYSE o více než 9 %. To je ale způsobeno tím, že cena akcie je na velmi nízkých úrovních zhruba 1,9 dolaru za akcii. Jakákoliv menší absolutní změna se projeví v relativně vysokém procentuálním zisku.

Ještě v roce 2008 se akcie firmy prodávaly za zhruba 40 dolarů.

Nokia začala masivně propouštět

Nokia už začala šetřit. Kvůli úsporám nedávo ohlásila, že do konce roku 2013 hodlá v celém světě propustit dalších 10 000 zaměstnanců. To je zatím největší reorganizace pracovních míst v historii firmy.

Od podzimu 2010, kdy přišel do Nokie nový ředitel Stephen Elop, už firma naplánovala odchod více než 40 000 zaměstnanců. To je asi čtvrtina výchozího stavu.

Nokia byla od konce 90. let minulého století největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Už v minulých letech ale začala ztrácet podíl na trhu, neboť konkurence měla rychlejší nástup s takzvanými smartphony.

V letošním prvním čtvrtletí Nokii na pozici největšího výrobce telefonů předstihla jihokorejská společnost Samsung Electronics.

Přes výrazné snižování provozních nákladů se chce Nokia dál zaměřovat na smartphony a má i v úmyslu rozšířit nabídku lokalizovaných služeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru