Čtvrtletní zisk kanadské technologické společnosti Research In Motion (RIM) se propadl téměř o polovinu na 419 milionů USD (7,4 miliardy Kč) kvůli slabé poptávce po jejích chytrých telefonech a počítačových tabletech. Oznámila to v pátek firma, která je známá především výrobou telefonů BlackBerry.

Tržby společnosti se ve druhém finančním čtvrtletí končícím v srpnu snížily o 15 procent na 4,2 miliardy USD. Akcie podniku po zveřejnění výsledků oslabily téměř o pětinu, napsala agentura AP.

RIM se potýká s ostrou konkurencí ze strany telefonů iPhone společnosti Apple a telefonů založených na systému Android firmy Google.

"Nejsou konkurenceschopní," řekl na adresu RIM analytik Peter Misek ze společnosti Jefferies & Co. "Jsou opravdu těžce zasaženi telefony se systémem Android," dodal.

Budoucnost RIM podle Miseka závisí na zahájení prodeje telefonů BlackBerry s novým operačním systém QNX, který byl vyvinut s cílem konkurovat telefonům Apple a telefonům se systémem Android. RIM již dříve přislíbila, že telefony se systémem QNX uvede na trh začátkem příštího roku.

"Musí přijít co nejdříve. Musí být dobré a musí být dobře přijaty zákazníky," řekl Misek. "Pokud nebudou, přinese to (firmě RIM) mnoho problémů," dodal. Jeden ze šéfů RIM Mike Lazaridis dnes uvedl, že firma nehodlá telefony s QNX uspěchat. Dodal, že prototypy budou představeny v nepříliš vzdálené budoucnosti.

Společnost RIM ve druhém čtvrtletí prodala zhruba 200.000 nových tabletů Playbook, což zdaleka nedosahuje očekávání analytiků. "Apple prodá za dva dny víc tabletů iPad, než kolik prodá RIM (svých tabletů) za celé čtvrtletí," upozornil analytik Colin Gillis ze společnosti BGC Financial.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru