Holdingu LESS, který je v oboru lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu lídrem na českém trhu, v letošním prvním pololetí meziročně klesl čistý zisk o 156 milionů na tři miliony korun.

Holding ale vykázal rekordní obrat téměř 4,3 miliardy korun, což je meziročně o 1,4 mld. korun více. Novinářům to v tiskové zprávě sdělil zástupce ředitele Petr Huml.

Výrazný pokles čistého zisku je podle holdingu ovlivněn způsobem, jakým letos Lesy ČR stanovují výkupní ceny dřeva.

Český statistický úřad totiž vydává index, podle kterého se mají určovat ceny dříví účtované následně Lesy ČR smluvním partnerům.

Lesnické firmy volají o pomoc

Lesnické firmy ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR tvrdí, že jim kvůli tomu státní podnik Lesy ČR neoprávněně za dřevo naúčtoval nejméně stovky milionů korun.

Žádají kvůli tomu o pomoc premiéra Petra Nečase (ODS).

Podle holdingu kvůli tomu významně poklesla ziskovost společnosti LESS & FOREST, která poskytuje zejména komplexní služby vlastníkům a správcům lesa. Kromě těžební a pěstební činnosti se dynamicky rozvíjí její závody lesních školek a doprava.

"Holding LESS chce proto i nadále pokračovat v diverzifikaci své činnosti, aby tak snižoval svoji závislost na státní zakázce," dodal Huml. Společnosti LESS & FOREST však meziročně vzrostly pololetní tržby o více než 65 procent na asi 3,3 miliardy Kč.

Tržby ale rostou

V letošním prvním pololetí podle Humla rostly i tržby dřevařské společnosti LESS & TIMBER, která i přes pokračující stagnaci na trhu řeziva dokázala zvýšit pololetní obrat z loňských 820 mil. Kč na 863 mil. Kč.

Podle Humla se obrat firmy zvýšil kvůli pile v Čáslavi, která byla dokončena předloni a patří k největším a nejmodernějším podnikům svého typu nejen v Evropě. Za první pololetí se tam zpracovalo 144,5 tisíc m3 dřeva, což je meziročně o 17,1 tisíc m3 více.

Součástí dřevozpracujícího komplexu v Čáslavi je i elektrárna na biomasu, kterou provozuje společnost LESS & ENERGY, která při pokračující optimalizaci provozu zvýšila svůj obrat o 13,7 mil. Kč na letošních 85,7 mil. Kč, dodal Huml.

Firmy skupiny LESS se zabývají především obhospodařováním lesů, obchodem se dřevem, dřevařskou a pilařskou výrobou, dopravou dřeva a službami v této oblasti. Společnosti holdingu působí i v cizině, například Rusku nebo Slovensku. Holding v současnosti zaměstnává asi 1500 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru