Textilní skupině Pegas Nonwovens stoupl za první pololetí letošního roku meziročně čistý zisk o 14,3 procenta na 10,8 milionu eur (262,5 milionu korun). Výnosy vzrostly meziročně o pětinu na 82,6 milionu eur (dvě miliardy korun). Klíčovou roli ve vývoji výnosů hrál podle společnosti pokračující růst cenových indexů polymerů.

Podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského sice tržby vzrostly, ale zároveň ještě více stouply náklady, proto jsou výsledky horší, než se očekávalo.

Provozní zisk před odpisy, úroky a zdaněním (ukazatel EBITDA) činil za prvních šest měsíců roku 15,3 milionu eur (371,5 milionu Kč), což znamená pokles oproti předchozímu roku o 6,2 procenta.

"Jsem rád, že mohu potvrdit původní celoroční výhled ukazatele EBITDA oznámený v březnu tohoto roku. A to i přes nižší hospodářský výsledek dosažený v prvním pololetí, který byl významně ovlivněn výrazným růstem cen polymerů, které dosáhly v dubnu historických maxim," uvedl generální ředitel společnosti František Řezáč.

"V posledních týdnech však registrujeme pokles cen hlavních vstupních materiálů a věříme, že negativní dopad zpoždění v přenesení cen z prvního pololetí bude do konce roku významně kompenzován a ve spojení s novou očekávanou kapacitou dojde k dosažení plánovaného celoročního provozního výsledku," dodal.

V druhém čtvrtletí letošního roku se celkové výnosy meziročně zvýšily o 20,8 procenta na 41,6 milionu eur (miliarda Kč). Za stejné období letoška dosáhl Pegas čistého zisku ve výši 4,4 milionu eur (106,8 milionu Kč), tedy o 147,7 procenta více než ve stejném období roku 2010. Za výsledky stojí vliv nižších odpisů a vyšších kurzových zisků.

Dividenda ve výši jednoho eura na akcii

"Na výsledcích Pegasu se negativně projevil růst cen polymerů, došlo sice k výraznému růstu tržeb, ale k ještě vyššímu růstu nákladů, a tedy k poklesu provozního zisku. Tento scénář byl očekáván, nicméně jeho naplnění bylo horší než trh odhadoval," řekl analytik.

"O co horší jsou výsledky za první polovinu roku, o to lepší by však mělo být hospodaření v jeho druhé půli. Poslední dobou začaly ceny polymerů klesat a firma by měla těžit ze stále zvýšených cen produkce, v druhé polovině roku by se tak měly výrazně zlepšit ziskové marže," dodal Moravanský.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru