Zisk internetové aukční síně eBay Inc. ve druhém čtvrtletí klesl o 31 procent na 283,4 milionu dolarů (4,9 miliardy korun), i tak ale překonal odhady analytiků.

Pokles způsobily náklady na akvizici firmy GSI Commerce, které překonaly i růst příjmů z prodeje.

Zisk na akcii bez mimořádných položek činil 48 centů a o dva centy tak překonal odhady analytiků. Příjmy stouply o čtvrtinu na 2,76 miliardy dolaru, protože více lidí využívalo služeb PayPal i eBay.com.

Tržby internetových obchodů, které zahrnují mimo jiné stránky eBay.com, Shopping.com a StubHub, se zvýšily o 19 procent na 1,66 miliardy dolarů. Tržby divize plateb, která zahrnuje službu PayPal, vzrostly o 31 procent na 1,07 miliardy dolarů.

Kořeny eBay jsou sice v internetových aukcích, více než polovinu transakcí na stránkách firmy však v současnosti tvoří prodej za pevně stanovenou cenu.

EBay dokončila v červnu převzetí poskytovatele služeb v oblasti elektronické komerce GSI za 2,4 miliardy dolarů. Provozní výdaje eBay kvůli převzetí ve čtvrtletí stouply o 32 procent na 1,5 miliardy dolarů.

Ve třetím čtvrtletí společnost očekává zisk na akcii bez mimořádných položek 46 až 47 centů. Analytici počítají se ziskem 47 centů na akcii, napsala agentura AP.

REAKCE TRHŮ

Akcie společnosti eBay na newyorské burze NASDAQ při středečním obchodování klesly o 1,75 procenta na 33,17 dolaru.

V poobchodní fázi hodnota akcií dál poklesla.

Intel zveřejnil čtvrtletní výsledky hospodaření po skončení obchodování, kdy jeho akcie oslabily zhruba o 0,3 procenta.

Po zveřejnění výsledků se jejich kurz snížil o 1,9 procenta na 22,55 USD, čímž akcie reagovaly právě na horší výhled.

Akcie Applu, který výsledky představil už v úterý, během středy vystoupaly o 2,67 procenta na nový historický rekord 386,9 dolaru.

Poraženým na trhu se tak stal vyhledávač Yahoo!. Ten zveřejnil výsledky ve stejný den jako Apple.

I přes to, že mu meziročně vzrostl zisk o 11 procent, slabý výhled tržeb a zisku na další období poslal hodnotu jeho akcií ve středu níže až o 7,6 procenta.

Intel překonal odhady, investory ale nepotěšil

Své hospodaření za druhý kvartál v noci na čtvrtek představil i největší světový výrobce počítačových čipů, americká společnost Intel.

Ta vytvořila čistý zisk 2,95 miliardy dolarů (asi 50,9 miliardy korun). Meziročně je to nárůst o dvě procenta a znamená to lepší výsledek, než se čekalo na trzích.

Tržby se zvýšily o 21 procent a dosáhly rekordních 13,03 miliardy dolarů (asi 224,6 miliardy Kč). Firma počítá s dalším růstem, ten ale zřejmě bude slabší, než se původně domnívala.

,,Jsou to velmi dobrá čísla," řekl analytik JMP Securities Alex Gauna. ,,Růst Intelu jen potvrzuje vše, co tato společnost dříve řekla o její strategii a důležitosti cloud computingu," dodal.

Během druhého čtvrtletí Intel těžil hlavně z obnovy počítačů ve firmách, pomohly mu ale i první nákupy počítačů mezi lidmi v rozvíjejících se ekonomikách. Díky tomu firma počítá s růstem i ve třetím čtvrtletí.

Intel však varoval, že na vyspělých trzích letos nebude prodej počítačů tak silný, jak management původně předpokládal, což se odrazí i ve slabším růstu prodeje mikročipů.

Ve vyspělých zemích firmy během druhého čtvrtletí nakupovaly hlavně osobní počítače a servery, v rozvíjejících se ekonomikách jako je Brazílie a Čína pak byla poptávka po široké škále počítačů.

Stagnoval naopak prodej laptopů ve Spojených státech a v Evropě. Díky vysoké poptávce po výkonných čipech do serverů a datových center mohl Intel zvýšit jejich průměrnou cenu, což mu pomohlo ke zvýšení zisku.

,,Věděli jsme, že je vysoká poptávka po serverech, rádi ale vidíme, že se jim v divizi osobních počítačů objem prodaných čipů zvýšil o více než deset procent," poznamenal analytik makléřské společnosti Wasatch Advisors Michael Shinnick.

Výsledky představí i Microsoft

Po uzavření amerických burz (po 22. hodině našeho času) zveřejní své hospodaření za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku také Microsoft.  U něj se očekává, že představí vůbec nejlepší výsledky ve své historii.

Odhady hovoří o tom, že by firma mohla za celý rok vydělat 22 miliard dolarů při tržbách 70 miliard dolarů.

Na hospodaření Microsoftu netrpělivě čekají investoři. Akcie firmy se za poslední rok zvýšily pouze o 6,2 procenta, když jeden kus stojí zhruba 27 dolarů.

Microsoft ale za svými rivaly v růstu zaostává.

 

Vývoj ceny akcií Microsoftu za poslední rok.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru