Výsledková sezóna za první čtvrtletí 2011 skončila. A nutno dodat, že hospodaření firem v tomto období, až na určité vyjímky, skončilo minimálně podle očekávání trhu. Některé tituly dokonce investory velmi potěšily.

K těm se řadí bezpochyb Fortuna, která na začátku května zveřejnila, že ji v letošním prvním čtvrtletí vzrostly meziročně přijaté sázky o o 16,5 procenta. Není se čemu divit, Fortuna teď těží z problémů jejího největšího rivala, loterijní firmy Sazka.

 

A zdá se, že ještě nějaký čas bude Fortuna z této situace těžit. ,,Pro Sazku vnímám jako poměrně složité hlavně dořešení současné nepříjmené situace kolem bankrotu společnosti a dále významné poškození značky. Pro Fortunu se to z mého hlediska jeví jako vhodné načasování a unikátní šance pro spuštění nové loterie na trhu, kde je potenciál, že současný největší hráč může mít ještě nějakou dobu problémy," napsal v online rozhovoru na serveru IHNED.cz hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Dalším titulem, který příjemně překvapil, se stala mediální společnost CME, která v Česku vlastní například televizi Nova. Firma se sice ještě nevymanila ze ztráty, ale vykázala ji jen na zhruba poloviční úrovni. než očekávali analytici. Prozovní zisk skupině navíc prudce vzrostl.

Energetika má našlápnuto

K titulům, které mohly indexem PX pražské burzy zahýbat, se bezesporu řadily ty energetické v čele s ČEZ. Ten vykázal meziroční pokles zisku jen o 1,7 procenta, co bylo příjemným překvapením, jelikož někteří analytici odhadovali až desetinový propad. Cena akcií ČEZu tak v  půlce května vystřelila až nad 960 korun, do konce měsíce ale svá zisky smazala a nyní se obchoduje něco kolem 930 korun za akcii.

Další energetický titul, NWR, se v prvním čtvrtletí potýkal s problémy ohledně těžby uhlí. Tržby firmy tak sice zakončily první čtvrtletí s růstem, vyšší provozní náklady ale NWR snížily zisk. Investoři na tyto zprávy reagovaly krátkým výprodeje akcií.

A vzhledem k současným názorům kolem využívání jaderné energie, a také vysokým cenám uhlí na trhu, se dají očekávat i v následujících obdobích pozitivní výsledky hospodaření.

Index PX na dobré výsledky nereagoval

Samotná hodnota indexu PX za poslední měsíc klesla zhruba o 1,75 procenta. To moc nekoreluje s tím, jak byly firmy v prvním čtvrtletí relativně úspěšné. ,,Též performance indexu PX nijak výrazně nezaostávala či nepřekonávala za období zveřejňování výsledků ostatní indexy," doplnil analytik Jan Roh ze společnosti Cyrrus.

,,Můžeme tedy v ohlédnutí zpět zhodnotit výsledkovou sezónu v Česku jako poměrně vyrovnanou, bez převahy pozitivních či negativních reakcí investorů. I v tomto období tak hlavními faktory, které určovaly směr pohybu indexu, zůstaly ekonomické a politické světové dění, především problémy zadlužené Eurozóny, resp. Řecka," zhodnotil na závěr.

Měsíční vývoj hodnoty indexu PX pražské burzy

index PX




Podívejte se na jedinečný souhrnný přehled výsledků titulů ve SPADu za 1. čtvrtletí 2011:

CME (27.4.)Erste Group (28.4.)Unipetrol (29.4.)Fortuna (5.5.)
Komerční banka (5.5.)ČEZ (10.5.)KIT digital (10.5.)Telefónica O2 (12.5.)
VIG (17.5.)ECM (18.5.)NWR (18.5.)Philip Morris ČR (19.5.)AAA (26.5.)
Orco (26.5.)Pegas Nonwovens (26.5.)


Měsíční vývoj hodnoty indexu PX pražské burzy