Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku, vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1260 korun. Je to o 480 Kč více než loni. Rozhodla o tom páteční řádná valná hromada.

Nekonsolidovaný čistý zisk firmy loni vzrostl o 13 procent na 2,43 miliardy korun. Tržby stouply na 10,84 miliardy z předloňských 10,38 miliardy Kč. Konsolidovaný čistý zisk, který vychází z konsolidovaných finančních výkazů Philip Morris ČR a Philip Morris Slovakia, se naopak o 4,6 procenta snížil na 2,39 miliardy Kč.

Nekonsolidované výsledky jsou pro akcionáře významnější než výsledky konsolidované, protože se z nich počítá výše dividendy. Firma z části čistého zisku za rok 2010 a z nerozděleného profitu z předchozích let akcionářům celkem vyplatí 3,46 miliardy korun.

Vyšší dividenda teď nepřipadá v úvahu

Předseda představenstva firmy Alvise Giustiniani na jednání valné hromady upozornil na to, že příští rok se tato situace opakovat nebude, protože firma už k dividendě nebude moci připojit nerozpuštěné zisky z minulých let. Je podle něj také potřeba si uvědomit, že konsolidovaný zisk firmy klesl. "Objemy jdou dolů, a nárůsty cen to nejsou schopny vykompenzovat," podotkl Giustiniani.

Podle interních odhadů Philip Morris ČR se celkový trh s legálními cigaretami v Česku v roce 2010 snížil v porovnání s předchozím rokem o 2,7 procenta na 21,1 miliardy kusů, což bylo způsobeno nárůstem prodejních cen v důsledku zvýšení daní.

Podle maloobchodního výzkumu agentury A.C. Nielsen loni klesl tržní podíl Philip Morris ČR na českém trhu o 1,5 procentního bodu na 54 procent. Objem domácího odbytu společnosti se v porovnání s předchozím rokem snížil o 7,9 procenta. Za tímto poklesem byla podle firmy celkově nižší kapacita trhu a nižší tržní podíl.

Firma začne prodávat krabičky s více cigaretami

Giustiniani míní, že spotřebitelé jsou stále citlivější na cenu, což bude platit i do budoucna. Jejich chování ovlivnila recese, hledají levnější alternativy, poznamenal. Firma podle něj tomuto trendu vyjde vstříc mimo jiné zavedením většího balení cigaret po 24 kusech, které vyjde pro zákazníky levněji. Giustiniani v pátek akcionářům rovněž oznámil, že hodlá příští rok ve vedení firmy skončit, protože ho čeká práce v Hongkongu.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Do jeho portfolia patří značky Marlboro, L&M, Red&White, Philip Morris, Petra či Sparta. Firma je členem skupiny Philip Morris International a její akcie se obchodují na pražské burze.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru