Německé automobilce Volkswagen AG vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk na 1,71 miliardy eur (41,2 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 473 milionů eur.

K růstu přispěla vysoká poptávka v Asii a Severní Americe a východní Evropě. Firma to uvedla ve středečním prohlášení. Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě a jeho součástí je Škoda Auto.

VW postupně zvyšuje tržní podíl

Tržby se zvýšily o 31 procent na 37,47 miliardy eur. Provozní zisk, který nezahrnuje hospodaření aktivit v Číně, stoupl na 2,91 miliardy eur z 800 milionů eur loni a překonal odhady analytiků, kteří čekali zisk jen 2,19 miliardy eur. Dodávky vozů na trh vzrostly o 14 procent a podíl společnosti na celosvětovém automobilovém trhu se zvýšil o půl procentního bodu na 12 procent.

Všechny značky si polepšily

Provozní zisk české značky Škoda stoupl na 187 milionů eur z loňských 100 milionů eur. Odbyt vozů se zvýšil na 181.000 ze 142.000 za leden až březen 2010. K růstu přispěly všechny modely.

Volkswagen dodal, že všechny značky skupiny zaznamenaly v prvním čtvrtletí výrazné zlepšení a celkový prodej vozů stoupl o 19,3 procenta a poprvé se dostal na dva miliony vozů. Prodej hlavní značky Volkswagen stoupl o 22,2 procenta a Audi o 18,1 procenta.

Prodej španělského Seatu stoupl o 2,2 procenta firma však stále zůstala v provozní ztrátě, i když ta prudce klesla. Ve ztrátě skončila i luxusní divize Bentley kvůli výdajům na nové produkty a směnným kurzům.

Volkswagen se do roku 2018 hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru