Největší italské pojišťovně Generali stoupl loni čistý zisk o 30 procent na 1,7 miliardy eur (41,7 miliardy Kč). K růstu přispěla hlavně divize životního pojištění. Firma, která působí i v České republice, o tom informovala v prohlášení.

Čistý zisk třetí největší pojišťovny v Evropě však mírně zaostal za odhady analytiků, kteří čekali zisk 1,78 miliardy eur. Provozní zisk se zvýšil o 11,7 procenta na 4,08 miliardy eur. V divizi životního pojištění se provozní zisk vzrostl o 23,5 procenta na rekordních 3,03 miliardy eur.

Agentura Reuters s odvoláním za zdroje blízké vedení firmy uvedla, že místopředseda správní rady Vincent Bollore požádal vedení o vysvětlení aktivit v oblasti východní Evropy v rámci společného podniku s českou skupinou PPF. Podnik je jedním z pilířů expanzní strategie Generali ve východní Evropě a Bollore se domnívá, že je příliš komplikovaný. Podle zdroje je však Bollore ve svém názoru sám. Generali pak v prohlášení dodala, že její podnik Generali-PPF je strategickým podnikem a podpořil její růst v regionu, který patří mezi čtyři hlavní oblasti firmy. Loni jeho provozní zisk stoupl o devět procent.

V letošním roce Generali očekává provozní zisk v rozmezí čtyři až 4,7 miliardy eur. V životním pojištění má činit 2,7 miliardy až 3,2 miliardy eur. Generali vyplatí za loňský rok dividendu 0,45 eura na akcii, což je o 29,6 procenta více než v předchozím roce.

Generali neposkytla žádný odhad možných dopadů zemětřesení v Japonsku na své výsledky.Analytici odhadují, že dopad na Generali bude pouze okrajový, protože má jen slabé napojení na japonský trh.

Generali má aktivity i na českém trhu, kde je podle tržního podílu pátou největší pojišťovnou. Spolu se skupinou PPF vlastní společný podnik Generali PPF Holding, který ovládá Českou pojišťovnu a je aktivní v celkem 14 zemích střední a východní Evropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru