Stavební spořitelny poskytly za dva měsíce letošního roku úvěry za 4,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 44 procent.

Naopak počet nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek stoupl celkově na téměř 202.000, vyplývá z údajů tuzemských stavebních spořitelen.

Počet nově uzavřených smluv rostl přitom meziročně pouze Českomoravské stavební spořitelně, která nabízí vedle různých zvýhodnění ke smlouvám i zvýšení cílové částky do konce března až o 150.000 korun zdarma. Různá zvýhodnění nebo uzavření smlouvy o stavebním spoření zdarma nabízí i další spořitelny.

Marketing zabral

I podle lednového vyjádření tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého za výrazným nárůstem nových smluv stojí zřejmě marketingové akce některých stavebních spořitelen, které se zaměřily především na uzavírání nových smluv.

Od letoška totiž platí ve stavebním spoření změny, které atraktivnost stavebního spoření snižují. Podle novely zákona o stavebním spoření se bude státní podpora připsaná v letošním roce za loňský rok zdaňovat 50 procenty. V dalších letech příspěvek státu klesne z 15 na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 Kč ročně. Novela zákona také zdanila výnosy ze stavebního spoření.

V případě poskytnutých úvěrů zaznamenala za dva měsíce letošního roku meziroční růst pouze Modrá pyramida, a to o 18 procent. Další stavební spořitelny vykázaly i více než poloviční propad zájmu o úvěry.

Změny ve stavebním spoření zřejmě budou pokračovat i nadále. Ministr financí Miroslav Kalousek například nedávno uvedl, že připravuje novelu zákona o stavebním spoření, která umožní poskytovat tento produkt i dalším finančním institucím.

Tuzemské stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 58,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 12 procent. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba přes 906.000 smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo zhruba 887.000. Letos lze podle dřívějších odhadů Asociace českých stavebních spořitelen očekávat u úvěrů obdobné výsledky jako v roce 2010.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru