Státní distributor paliv Čepro vykázal v roce 2010 meziroční růst zisku před zdaněním o 28 procent na 960 milionů korun. Tržby v loňském roce vzrostly o deset procent na 44 miliard Kč. Na tiskové konferenci dnes neauditované hospodářské výsledky prezentovalo vedení firmy. Čepro v uplynulém roce prostřednictvím své sítě přepravilo produkty v celkovém objemu zhruba tří miliard litrů, což je meziroční pokles o šest procent.

Na hospodářský výsledek měly vliv především jednorázové obchodní projekty v první polovině roku. "Na nestabilním trhu jsme úspěšně dokázali vyhledat a využít vhodné obchodní příležitosti. Pozitivem byl také růst cen na světových trzích s ropou," řekl generální ředitel Čepra Jiří Borovec.

Důležitou roli podle Borovce hrály také interní změny, které pomohly firmě snížit náklady. Negativní vliv na hospodaření Čepra měly neplánované odstávky rafinérií na konci loňského roku. Pokles přepravy pohonných hmot byl důsledkem snížení tuzemské spotřeby benzinu a nafty. Čepro loni také kvůli daňovým podvodům snížilo počet společností obchodujících v jeho daňovém skladu, to negativně ovlivnilo hospodaření firmy o několik desítek milionů korun.

V letošním roce plánuje Čepro navýšit náklady na údržbu a renovaci skladovacích prostor o 30 milionů korun proti loňskému roku. Ve druhém pololetí také spustí provoz nových skladovacích nádrží v Loukově.

Pro výběr dodavatelů začala firma využívat elektronické aukce. "Pracovali jsme na tom, abychom rozšířili portfolio dodavatelů," řekl Borovec. V budoucnu chce Čepro více nakupovat paliva také v zahraničí, bude-li to pro firmu prospěšné.

Letošní hospodaření Čepra je podle Borovce zatím velmi těžko předvídatelné kvůli vývoji cen ropy na světových trzích. Vliv budou mít i rostoucí ceny biosložek. "Budeme se také muset vyrovnat s plánovanými a neplánovanými odstávkami rafinérií," dodal Borovec.

Minulý týden Čepro prezentovalo vlastníkovi ministerstvu financí a ministerstvu průmyslu a obchodu záměr nové obchodní strategie firmy. Čepro by se mohlo spojit s rafinerií, což by firmě přineslo úspory a nové obchodní možnosti. "V prvním pololetí by v této věci mohlo být rozhodnuto," řekl Borovec.

Společnost Čepro podniká v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů. Vedle toho dohlíží na zásoby státních hmotných rezerv a provozuje síť čerpacích stanic pod obchodním názvem Euro Oil.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru