Japonské automobilce Honda Motor v předposledním čtvrtletí podle očekávání výrazně klesla ziskovost, firma však zlepšila výhled pro celý finanční rok do konce března. Zisky všech japonských automobilek nyní sráží ukončení vládních subvencí úsporných vozů a následný propad domácího prodeje, zatímco export podkopával silný kurz jenu.

Honda sdělila, že její čistý zisk ve třetím čtvrtletí do konce prosince klesl meziročně o 40 procent na 81,1 miliardy jenů (17,6 miliardy Kč). Provozní zisk firmy se snížil o 29 procent na 125,7 miliardy jenů a o více než 15 miliard jenů překonal odhady analytiků. Tržby společnosti klesly o šest procent na 2,11 bilionu jenů.

Svůj výhled celoročního provozního zisku však Honda zvýšila na 620 miliard jenů z dosavadních 500 miliard. Analytici podle agentury Thomson Reuters v průměru čekají celoroční zisk 594 miliard JPY.

Zlepšení čeká Honda díky silným prodejům v zahraničí a zejména oživujícímu americkému trhu. Japonské automobilky se snaží překonávat dopad silného jenu vůči dolaru a vyšších cen surovin a materiálů snižováním fixních nákladů a posilováním efektivnosti produkce.

Své výsledky oznámil i japonský elektronický koncern Toshiba, který za devět měsíců fiskálního roku vytvořil zisk 40,2 miliardy jenů (8,7 miliardy Kč), zatímco stejné období před rokem uzavřel se ztrátou 68,3 miliardy JPY. Podnik uvedl, že se ve výsledku odrazilo oživování světové i japonské ekonomiky.

Konsolidované tržby skupiny za devět měsíců od dubna do prosince loni vzrostly na 4,67 bilionu jenů. Meziročně se tak zvýšily o 4,7 procenta. Výsledek odráží zejména vyšší příjem divize vizuálních produktů včetně televizorů, počítačové divize a polovodičů včetně pamětí.

Konsolidované tržby za třetí fiskální čtvrtletí do prosince se zvýšily o 25 miliard jenů na 1,59 bilionu JPY. Čistý zisk dosáhl 12,4 miliardy JPY proti předchozí ztrátě 10,6 miliardy JPY díky poptávce po pamětích NAND a digitální elektronice, uvádí podniková zpráva.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru